Header Ads

Avukat Umut Kılıç'ın 'Erdoğan Hakaret Ettiği' Gerekçesiyle Yargılandığı Dava Ertelendi

cha

Afyonkarahisar Barosu’na kayıtlı avukat Umut Kılıç’ın ‘Cumhurbaşkanı’na ve kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı alenen hakaret' ettiği gerekçesi ile yargılanmasına başlandı.

Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Umut Kılıç katılmazken Kılıç’ın avukatları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı. Umut Kılıç'ın avukatların Kaya Yelek, Anayasa'ya aykırılık talebinde bulundu ve dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Mahkeme, Yelek’in talebini reddetti.

Erdoğan vekili avukat Muammer Cemaloğlu, sanığın kullandığı ifadeler nedeni ile herhangi bir pişmanlık ve özür şeklinde beyanı bulunmadığını söyledi. Sanıktan şikayetçi olduklarını belirten Cemaloğlu, davaya katılma talebinde bulundu.

Müvekkilin savunmasının alınmadığını kaydeden Kaya Yelek, katılma talebine ilişkin kararının bu aşamada verilmemesini istedi. Yelek ayrıca, diğer mağdurların huzurda tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme mağdurların dinlenme talebinin reddine karar verdi. Erdoğan ve diğer müştekilerin katılma taleplerini kabul eden mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Kılıç’ın ifadesi ise 30 Haziran’da talimat yolu ile alınacak.

İDDİANAME 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adalet Bakanı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Muharrem Ürgüp, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Vedat Ali Tektaş, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın, Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç ve Adalet Akademisi üyesi Eyüp Sarıcılar müşteki olarak gösterildi.

Hakaret içeriğinin fikir özgürlüğünde yer almasının bu hakkın özüne ve ruhuna uygun bulunmadığı belirtildiği iddianamede, şeref ve haysiyet kavramının kişiye toplum tarafından verilen değerlerin tümünü ifade ettiği vurgulandı. İddianamede ayrıca şüpheli tarafından alenen söylenen ‘hırsız, katil’ ibarelerinin düşünce açıklama ve düşünceyi yayma özgürlüğü dışında salt hakaret içeren ibareler olduğu vurgulandı. İddianamede Kılıç’ın kurul üyelerine söylediği sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide eder nitelikte olduğunun açık ve net olduğunu ifade edildi.

İddianamede ayrıca Kılıç için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 24 Nisan 2015’te bakan olurlu kovuşturma izni alındığı belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.