Header Ads

Birleşik Haziran Hareketi'nin Yürüyüşüne Polis Saldırısı


Taksim'de basın açıklaması yapmak isteyen Birleşik Haziran Hareketi grubu üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Farklı yerlerde iki kere bir araya gelen grup üyelerine polis saldırdı.

Tünel Meydanı’nda saat 15.00 sıralarında toplanıp basın açıklaması yapmak üzere Galatasaray meydanına doğru yürümek isteyen Birleşik Haziran Hareketi'ne polis saldırdı.

Polis grubu biber gazı ve TOMA’dan sıkılan suyla engellemeye çalıştı.

Dağılan grup Galatasaray Meydanı’nda saat 17.00 da basın açıklaması yapmak üzere tekrar toplanmaya başladı.

Sloganlar eşliğinde toplanmanın artması üzerine polis gruba ikinci kez saldırdı. Ara sokaklara püskürtülen grup, tekrar meydanda toplandı.

Saldırıya rağmen dağılmayan kitle eyleme devam etti. Eylemcilere konuşan Alper Taş, Hizb-ut Tahrir’in yürüyüşüne tekrar atıfta bulunarak, “İstanbul’da hilafet için toplanabilirsiniz, demokrasi için değil” dedi.

Haziran Hareketi, ‘Görülmemiş Hesap Kalmayacak’ sloganıyla hazırladığı çağrı metninde, “Erdoğan ve AKP’nin tüm suçlarının hesabını soracağız. Halkın birleşik mücadelesiyle Erdoğan’ın kirli-karanlık ve halkı nefessiz bırakan bu düzenini yıkıp, gün ışığının, ekmeğin, yaşamın ve özgürlüğün ülkesini, Haziran Türkiyesi’ni kuracağız” ifadelerine yer vermişti.

Saldırılar sonrasında ve yaşanan koşuşturmacada yaralananlar oldu. Bir muhabirinin ayağından yaralandığı görüldü.

İlk müdahalede gözaltına alınan 3 kişinin daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Cihan/BirGün

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.