Header Ads

Cumartesi Anneleri'nin 532. Buluşması: 'Yetim Çocukların Hesabını Kim Soracak?'

etha

Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları 532. hafta eylemini Hacı İsa Gök için gerçekleştirdi.

HADEP Batman İl Yönetim Kurulu Üyesi olan Gök, 21 yıl önce gözaltına alınmış, serbest bırakıldıktan sonra bir sabah işe gitmek üzere evden ayrılmış, bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Gök'ün akıbetinin açıklanması ve bilinen failleri üzerinde cezasızlığın son bulmasını isteyen Cumartesi Anneleri, ellerinde karanfillerle bir kez daha Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi.

CUMARTESİ ANNELERİNDEN DİYARBAKIR SALDIRISINA TEPKİ

Cumartesi Anneleri'nin gündeminde ayrıca dün Diyarbakır'da HDP mitinginde gerçekleşen bombalı saldırı vardı. Eylemde ilk olarak Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun konuştu. Kimsenin faii meçhul cinayetlere kurban gitmesini istemediğini belirten Tosun, "Çoluk çocuğun arasına bomba koydular, binlerce oy bir tane insanın canına değer mi?" diye konuştu.

Saldırıya Hasan Ocak'ın ağabeyi Ali Ocak da tepki gösterdi. Ocak Diyarbakır Emniyet Müdürü ve Diyarbakır Valisi'ni istifaya çağırdı. Ocak, "Yıllardır burada adalet ararken yeni adaletsizliklerle karşılaşmak istemiyor" dedi.

'YETİM ÇOCUKLARIN HESABINI KİM SORACAK'

Eylemde Hacı İsa Gök'ün eşi Ferican Gök'ün gönderdiği mektup okundu. Gök mektubunda, "Benim çocuklarım gibi yetim kalan binlerce çocuğun hesabını kim soracak? Mezar taşımızı bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

İHD İstanbul Şube Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Necmiye Alpay basın açıklaması gerçekleştirdi. Alpay, Gök'ün 21 yıl önce devlet destekli JİTEM bağlantılı Hizbullah tarafından kaçırıldığını kaydetti. 46 yaşındaki 5 çocuk babası Gök'ün kaçırıldıktan 2 gün sonra evlerinin önünde bir araç içerisinde 2 kişi ile görüldüğünü hatırlatan Alpay, buna rağmen 21 yıldır Gök'ün akıbetinin açığa kavuşturulmadığını kaydetti. Konuşmasında Hizbullah'ın işlediği insanlık suçlarıyla hesaplaşılmasını isteyen Alpay, hakikatin ortaya çıkartılması gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'daki saldırıya tepki gösteren Alpay, kandan beslenen bu zorba yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini vurgulayarak, "Aksi halde ne bizim ne de toplumun diğer kesimlerinin talepleri karşılanamaz" diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.