Header Ads

Cumartesi Anneleri'nin 535. Buluşması

 Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı'nda 535. kez biraraya geldi, kayıpların akibetini sordu.

Kayıp yakınları, İzmir'de iki haftadır haber alınamayan ve firar ettiğini iddia edilen er Osman Karadeniz'in akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak'ın babası Baba Ocak'ı ölüm yıldönümünde andı. İlk sözü Hüseyin Ocak aldı, Baba Ocak'ın 80'lerden beri birçok katliama tanık olduğunu belirterek, "O devrimcileri sahiplendi. Bize bir direniş kültürü bıraktı" dedi. Ocak, cumhurbaşkanı, başbakan ve milli savunma bakanına seslenerek, Osman Karadeniz'in akıbetinin açığa çıkarılmasını istedi.

'20 YILLIK CEZASIZLIK SON BULSUN'

Haftanın açıklamasını okuyan Aylin Haceloğlu, 20 yıl önce gözaltında kaybedilen Selahattin Akbulut için adalet istedi. Haceloğlu, 7 Haziran seçimleriyle birlikte demokrasi için yeni bir fırsat doğduğunu söyledi. Tüm partileri annelerin gözyaşlarındaki sorumluluğu kabullenip, bu politikaları hayata geçirmeye çağıran Haceloğlu, hak ve özürlük eksenli siyaset istediklerini söyledi.

Haceloğlu, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde korucu olmayı reddettiği için kaçırılarak işkence sonucu katledilen 60 yaşındaki Selahattin Akbulut'un faillerinin hala açıklanmadığını belirtti.

Haceloğlu, Akbulut'un kaybedilmesinde dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başbakanı Tansu Çiller ve MGK'nın sorumlu olduğunu iddia etti.

Haceloğlu, "20 yıllık cezasızlık son bulmalı, adalet sağlanmalıdır" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.