Header Ads

Danıştay, Ulus İçin Verdiği Durdurma Kararına İtiraz Eden Belediye ve Başbakanlık'ı Reddetti


cha

Ulus Tarihi Kent Merkezi’ndeki yenileme alanı ile ilgili olarak Danıştay 14. Daire’nin yürütmeyi durdurma kararını gerekçe gösteren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da Başbakanlık ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını reddetti.

Ankara Ulus Tarihi kent merkezi kapsamında yer alan alanların yenileme alanı olarak kullanılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararına Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası dava açmıştı. Dava sonucuna itiraz da Danıştay’dan döndü.

Ulus Tarihi Kent Merkezi’ndeki yenileme alanı ile ilgili olarak kararın iptali ve yürütmesinin durdurulmasını isteyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Danıştay 14. Dairesi bilirkişi keşfinden sonra yeni bir karar verilinceye kadar yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Başbakanlık ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, yürütmenin durdurulması kararına itiraz etti.

 Danıştay 14. Daire’nin yürütmeyi durdurma kararını gerekçe gösteren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da Başbakanlık ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını reddetti.

Mimarlar, kararı 'sevindirici' olarak niteledi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Ulus’ta yapılan tüm uygulamalar tartışmalıdır, Bu kararla da şu an Ulus’ta tek bir çivi bile çakılamaz. Ulus Başkentin tarihsel, kültürel değeridir. Ulus‘u ranta kurban etmelerine izin vermeyeceğiz. Danıştay’ın kararı oldukça umut verici. Halkımıza hayırlı, Melih Gökçek’e geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.