Header Ads

Efsane Denizci Sadun Boro Hayatını Kaybetti


Teknesiyle dünya turu yapan 87 yaşındaki Sadun Boro, Muğla’nın Marmaris ilçesinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde aniden rahatsızlanarak Marmaris’teki özel bir hastanede tedavi altına alınan Boro, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

SADUN BORO KİMDİR

İstanbul'da 1928 yılında doğan Sadun Boro'nun çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı. Liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu.

Galatasay Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1948'de İngiltere'ye gitti, Manchester Üniversitesi'nin Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi.

1952'de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayip Adaları'na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman Cumhuriyet Gazetesi'nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında 'Bir Hayalin Peşinde' adlı eserinde yayınlandı.

En büyük hayalini 1965'te Alman asıllı eşi Oda Boro ile birlikte gerçekleştirdi. Onlara Kanarya Adaları'nda aldıkları ünlü kedileri "Miço" eşlik etti.

Üç yıl süren dünya turu anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra 'Pupa Yelken' adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi.

1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun Boro; özellikle gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı.

Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'Kısmet' adlı teknesini İstanbul'daki Rahmi Koç Müzesi'ne bağışladı. Ardından 'Sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.