Header Ads

Diyarbakır'da Hüda Par'a Yakınlığıyla Bilinen Aytaç Baran Öldürüldü


dha/cha/reuters

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü.

Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde ikamet eden Baran, evinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Baran'ın hayatını kaybettiğinin anlaşılmasının ardından caddede gerginlik çıktı.

Hüda Par’a yakınlığıyla bilinen İHYA-Der Başkanı Aytaç Baran’ ın uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesinden sonra silahlı kişiler ellerinde uzun namlulu silahlarla Şehitlik semtinde sağa sola ateş açtı.

Olayı izlemeye giden 4 gazeteci darp edilerek yaralandı.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır’da İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (İhya-Der) Başkan Yardımcısı Aytaç Baran’ın silahlı saldırıda hayatını kaybettiğini, saldırı sonrası çıkan olaylarda da 2 kişinin öldüğünü açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımızı bu tür provokasyonlarla karşı karşıya getirmeye çalışan benzer eylemlere karşı güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilmiş, olay yerinde gerekli tedbirler alınmıştır. Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşımıza da acil şifalar dileriz.” denildi.

Diyarbakır Valiliği: 14 kişi gözaltında

Diyarbakır Valiliği, Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'a yapılan saldırı ve ardından yaşanan olaylara ilişkin 8 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Diyarbakır'da gerçekleşen silahlı saldırı olaylarıyla ilgili 8 kişinin daha gözaltına alındığı belirtilerek, şahıslarla birlikte biri kurusıkıdan bozma 3 tabanca, 3 av tüfeği ile çok sayıda fişek ve 1 siyah maske ele geçirildiği kaydedildi.

Daha önce yaklanan 6 kişiyle birlikte olaylarla ilgili gözaltına alınanların sayısı 14'e yükseldi.

HDP'den kınama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzasıyla silahlı saldırıda hayatını kaybeden Aytaç Baran için başsağlığı mesajı yayınladı.
"Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz" denilen açıklamada, olaydan dolayı büyük üzüntü duyulduğu söylendi.

HDP, "Saldırının sorumlularının hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz" diyerek, "Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiç bir anlayışa prim verilmemesini diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.