Header Ads

Duran Kalkan: Barzani'yle İlişkiler Sona Erdi. Sistemi Yönetmeye Aday Olan Düzen Partisi Olur.


Cihan/sendika.org

KCK Yönetim Komitesi üyesi Duran Kalkan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile PKK arasındaki tüm ilişkilerin sona erdiğini söyledi.

Avrupa'dan uydu aracılığıyla yayın yapan ve PKK'ya yakınlığı ile bilinen Mednuçe TV'ye açıklamada bulunan Kalkan, KDP ile eski dengelerin değiştiğine dikkat çekti.

Kalkan, “Kürt siyasetinde kendisini merkezde gören güney yönetimi tükendi. Güney Kürdistan siyaseti de KDP-PKK ilişkileri de yeniden şekillenecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yapılan seçimlerle ilgili olarak ta “KDP, HDP kaybeder görüşüne çok inanmıştı” diyen Kalkan, “PKK'ye tavır almaktan çekinmediler. Hesapladıkları gibi olmadı. ” dedi.

Kalkan, “Kürdistan Ulusal Kongres”'ni yeniden ele alıp şekillendirme konusunda ise hazır olduklarını belirtti.

Mesut Barzani, "Güney Kürdistan'ı Erbil'den yöneteceğiz" diyen PKK yöneticilerinden Duran Kalkan'ı "ihanet ve iç savaşı tahrik etmekle" suçlamıştı. Barzani, Duran Kalkan için "Bu sesin çıkmaması için bütün gücünüzle çaba gösterin. Vatana ihanet suçu olan bu görüşlerin önünü kesin" demişti.

Kalkan: Bu sistemi kim yönetmeye aday olursa o düzenin partisi olur

Kalkan, 7 Haziran seçim sürecini ve koalisyon tartışmalarını da değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Kalkan, ANF’de yayımlanan açıklamasında 7 Haziran seçim sonucuyla ortaya çıkan tabloda “bu süreci kim yönetecek, kim hükümet olacak, hükümet aranıyor” şeklindeki yaklaşımın “geri” olduğunu, artık hiç kimsenin şimdiye kadar olduğu gibi tek başına ya da koalisyon hükümeti kurarak bu ülkeyi ve toplumu yönetemeyeceğini söyledi.

Sistemi yönetmeye aday olan düzen partisi olur

Türkiye’nin anayasasıyla, yasalarıyla 12 Eylül düzenini sürdürdüğünü belirterek “Bu sistemi kim yönetmeye aday olursa o düzenin partisi olur. HDP de öyle yapamaz, CHP-MHP yapmaya kalkarlarsa, geçmiş olsun!” dedi.

Kalkan, hükümet arayışını mevcut düzeni yürütmek üzere bir yönetim arayışı olarak değil Türkiye’nin yeniden yapılandırılması ve demokratikleştirilmesi süreci olarak düşünerek gerçekleştirmek gerektiğini belirtirken Meclis’in de bu temelde işlemesi gerektiğini söyledi.

Öcalan’ın koşulları değişmeli

Erdoğan’ın ateşkesi de, diyalogu da, müzakereyi de bitirdiğini belirten Kalkan, bunların yeniden tanımlanması ve yeniden oluşturulması gerektiğini söyledi. Bu yeniden yapılanma için ise Abdullah Öcalan’ın koşullarının değişmesi gerektiğini söyledi. Kalkan müzakereler yeniden başlayacaksa Öcalan’ın burada başmüzakereci olacağını, müzakere yürüten güçlerin ise özgürce hareket etmesi gerektiğini belirtti. Kalkan “Öyle ayda bir, belirlenmiş bir grup milletvekili gidip-geleceği süreç bitmiştir. Hiç kimse bunu beklemesin…”ifadelerini kullandı.

Bombalamalardan AKP sorumlu

Kalkan “DAİŞ denilinse hemen Suriye ve Irak akla geliyor. DAİŞ her yerden gelen, biriken bir güçtür. Buna en çok katılımın da Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan olduğunu biliyoruz. O nedenle DAİŞ buraların dışında değildir. Kaldı ki bir çok örgüt, resmi kurum açıkça destek veriyor. AKP hükümeti de destek veriyor” ifadelerini kullandı.

Birileri bir şey yapınca hemen “DAİŞ yapmıştır, DAİŞ de bizim dışımızda, sınırın ötesine kaçmış” denmesinin bir oyun olduğunu söyleyen Kalkan, Adana ve Mersin’de bu söylemin kullanıldığını belirterek tüm bunlardan AKP’nin sorumlu olduğunu belirtti.

Kalkan, 5 Haziran’da Diyarbakır’da patlayan bombalarla katliam girişiminin AKP’nin seçimi iptal ettirme arayışı sonucu yapıldığını belirtti. Halkın sağduyusu ve örgütlülüğünün buna fırsat vermediğini ve HDP’nin bu oyuna düşmediğini söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.