Header Ads

Evrensel Gazetesi Yayın Yönetmeni Fatih Polat'a 'Terör Örgütü Üyeliği' Soruşturması


Cihan

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, hakkında 2008 yılında başlatılmış olan ve yeni öğrendiği soruşturma kapsamında “Roj TV muhabirliği yapmak”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak ve "silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ifade verdi.

Evrensel'de yer alan habere göre Polat, dün avukatı Kamil Tekin Sürek ile birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında ifade vermek üzere çağrıldığı Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği’ne gitti. İfade sırasında Polat'a soruşturma evrakı gösterilerek, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nun 10.04.2015 tarih ve 2008/191817 soruşturma Nolu evrakında belirtilen, İstanbul İlinde Roj TV'de muhabir olarak görev yaptığınız ve Roj TV'nin PKK/KCK Terör Örgütünün yayın organı olduğu ve örgütün propagandasını yaptığınız iddialarıyla ilgili ifadenizi veriniz.” denildi.

Polat ifadesinde, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, yayın hayatına başladığı 1995 yılından itibaren Evrensel'de görev yaptığını, bir süredir de genel yayın yönetmenliği görevini sürdürdüğünü söyledi.

POLAT: DAVA AÇABİLİRİZ

İfadesinin ardından soruşturmayı değerlendiren Polat şunları söyledi: “İfadem Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde talimatla alındığı için, bize gösterilen soruşturma evrakındaki ‘isnat edilen suç’ bölümü ve bana yöneltilen soru dışında bir ayrıntı göremedik. Dosya orada değildi. Tabii, 7 yıl önce oluşturulmuş bir soruşturma dosyasından bugüne kadar neden haberdar edilmediğim ve bu dosyanın bugün hangi konjonktürel nedenlerle devreye sokulduğu soruları önem taşıyor. Bu ülkede, aralarında gazetecilerin de bulunduğu pek çok kişinin yakın dönemdeki siyasi davalarda, nesnel ve gerçek delil temeli olmayan, bir plan dahilinde imal edilmiş uydurma delillerle suçlanarak mahkum edildikleri biliniyor. Soruşturma dosyasına avukatlarımız Ankara’dan bakacaklar. Ardından bu asılsız suçlamayla ilgili dava açabiliriz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.