Header Ads

#FerideNerede Muğla'da Kaçırılan Üniversiteli Kadından Haber Alınamıyor

-sendika.org-

Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın dün (18 Haziran) akşam evine giderken kendisini uzun süredir taciz ettiği bilinen bir erkek ve onun iki arkadaşı tarafından kaçırıldı. Kaçırılan kadının mesaj atarak haber vermesi üzerine polise giden bir arkadaşının yardım da bilgi de talebine  yanıt verilmedi.

Dün gece polise giden üniversiteliler ifade verdiler ancak polis birinci derece yakını olmadığı için işlem başlatmayı reddetti. Ayrıca saldırgan, genç kadına zorla arattırarak kendi isteğiyle gittiğini söylettirdi.

Muğla Emniyeti’nin üniversiteli kadının arkadaşlarının beyanını dikkate almaması üzerine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Muğla milletvekilleri araya girdi.

Saldırganın kimliği bilinmesine, kadının arkadaşları kaçırılma anının görüntülerine ulaşmalarına rağmen polis duruma müdahale etmedi. Feride’den hala bir haber alınamaması üzerine kadınlar #FerideNerede etiketiyle sosyal medyada kampanya yapıyorlar.

Üniversiteli Kadın Kolektifi'nin açıklaması ise şöyle:

“Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi bir arkadaşımız dün akşam saatlerinde evine giderken, kendisine uzun süredir taciz ettiği bilinen bir saldırgan erkek ve onun iki arkadaşı tarafından sokak ortasında kaçırıldı.

Olay üzerine polise giden arkadaşımıza ise ne bilgi verildi ne de yardım edildi. Saldırganın kimliği bilinmesine rağmen polis bir kez daha kadını değil kadın düşmanlığını korudu. Kapı kapı dolaşarak bilgi toplayan arkadaşlarımız saldırganın olay zamanı çekilen görüntülerine de ulaştı. Polis ise seyirci kaldı.

Daha geçtiğimiz günlerde Muğla’da Cansu tecavüz edilerek öldürülmüştü. Bu yaşananların sorumlusu, sorumluları belli. Yaşananların sorumlusu kadın düşmanı AKP’dir. Kadını erkeklerin “malı” ilan eden ve her şeyi yapabilme yetkisi veren hakimler, savcılar, erkek adalet sistemidir. Her kadın katiline öldürme yetkisi veren; Cansu’yu, Özgecan’ı elimizden alan kadın düşmanı politikalardır. Yaşananların sorumlusu arkadaşımızın yardım çığlığına rağmen ”rızası var” diyen polistir.

Erkek sevgisi öldürüyor, erkek adaleti öldürüyor. Sevginiz de adaletiniz de yerin dibine batsın! Yaşananların sorumlularından hesap soracağız. Arkadaşımızın saçının teline gelecek en ufak zararın hesabını soracağız.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.