Header Ads

Gazetecileri Koruma Komitesi'nden Erdoğan’a Kınama


Dünyanın önde gelen basın örgütlerinden Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı tehdit eden sözlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kınayarak ağır eleştiriler yöneltti.

CPJ'nin yayınladığı basın bildirisinde Erdoğan'ın Can Dündar'ı casuslukla suçladığı hatırlatılarak, "Recep Tayyip Erdoğan’ı, Can Dündar'ın Cumhuriyet’te çıkan haberi türünden, sevmediği yayınları kabadayı gibi durdurmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz" denildi.

CPJ’in Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Nina Ognianova tarafından kaleme alınan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tür çıkışlarının hükümeti eleştirenlere karşı "Türk savcılarını harekete geçiren ipuçları" olduğuna da işaret edildi.

CPJ açıklamasında Erdoğan’ın "hem başbakanlığı hem de cumhurbaşkanlığı döneminde basın karşıtı kampanyalar içinde olduğu, kendisini eleştiren gazetecilere iftira attığı, dava açtığı, bizzat halka karşı gazetecileri karaladığı, haber kuruluşlarına baskı yaptığı" belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan’ın baskılarıyla korkuya kapılan medya kuruluşları ile gazetecilerin, malî ve adlî endişelerden dolayı otosansüre yöneldiği kaydedildi.

Cumhuriyet’in MİT TIR'larıyla ilgili haberini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT'de Can Dündar'ı tehdit ettiği açıklamayı ayrıntısıyla ele alan CPJ, "Bu haberi yapan kişi, bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu" sözlerine dikkat çekti.

CPJ, haber sonrası Can Dündar hakkında "casusluk soruşturması" açıldığını hatırlatarak, Dündar hakkında "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, terör örgütü propagandası" suçlaması bulunduğuna vurgu yaptı.

New York merkezli uluslararası kuruluş, "Türkiye'deki muğlak terörizm ve ceza kanunları, muhalif gazetecileri cezalandırmak için sıkça kullanılıyor" diye eleştiride bulundu.

Geçen yıl MİT TIR'ları ile ilgili yayın yasağı getirildiğini hatırlatan CPJ, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘‘TIR'ların içinde ne olduğu kimseyi ilgilendirmez’’ sözlerine de yer verdi. CPJ bildirisinde Can Dündar’ın "Biz gazeteciyiz, devlet sırlarını saklayan devlet memurları değiliz" sözlerine de atıfta bulunuldu.

(CHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.