Header Ads

HDP, TBMM Başkanlığı İçin Dengir Mir Mehmet Fırat'ı Aday Gösterecek


cihan

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na aday göstereceklerini açıkladı.

Selahattin Demirtaş HDP’nin MYK toplantısı öncesi parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Henüz koalisyon kurma ile görevlendirilmiş bir milletvekilinin Parlamento'da olmadığını kaydeden Demirtaş, görüşmeler başlayınca bunun biraz daha şekilleneceğini söyledi. Demirtaş, şöyle devam etti: "Ama biz HDP olarak başından beri şu noktadayız. HDP'ye oy veren insanlar bu ülkede her şeyden önce barış istediklerini ilan etmiş oldular. Biz yüzde 13.02'yi kolay almadık. Çok büyük baskılara ve engellemelere rağmen bu oyu aldık. Devlet olanaklarını sonuna kadar kullanan bir partiye rağmen bu oyları aldık. Bu oylar çok net bir mesaj ortaya çıkardı. Çözüm süreci, barış süreci ve yeni bir anayasaya bağlı bir yeni yaşam. Özgürlük ve demokrasiye dair yeni bir yaşam. Bütün bunlar partimize verilen oyların gerekçesidir. Biz bunları seçim döneminde ifade ettik. Halkımıza sözler verdik. Şimdi bu sözler yokmuş gibi davranarak koalisyon tartışmalarını yürütmek bizim partimizin tarzı değildir. Başkaları yürütebilir. Kendileri bilir. Parti programlarını bir kenara koyabilirler. Onlar için ilkeler önemsiz olabilir. Kendileri bilir ama HDP Türkiye'nin özgür yarınlarını ve onurlu geleceğini düşünerek bir politika yürütüyor. Koalisyon tartışmalarında da bu kadar ilkeli duracak şu-bu partiden öte bu ilkeleri hayata geçirmek için mücadele etme devam edecek. Bizim çok katı tutumlarımız elbette yok. İlkelerimizi de hiçe sayacak bir esnemeyi de kimse bizden beklememelidir. Tavrımız bu olacak.’’

MHP’Yİ CİDDİYE ALMIYORUM

MHP'nin partisiyle ilgili 'Sayın Öcalan diyen bir parti ile nasıl koalisyon yapabiliriz?' açıklamaları üzerine Demirtaş, şunları kaydetti: "Çok ciddiye almıyorum. Aldıkları oyun hakkını veremeyen bir parti ile biz neyi tartışacağız. Biz halktan yüzde 13,02 oy almış ve halkın iradesini temsil eden bir partiyiz. Kendileri meşrutiyeti nereden alıyorlarsa biz de oradan alıyoruz. Bu tür saygısızca yaklaşımları halka karşı, halkın iradesine karşı yapılmış ciddi bir saygısızlık olarak değerlendiriyoruz. Ben çok muhatap almıyorum. Eşit milletvekili sayısına sahibiz. Herkes bu durumu bilerek konuşursa daha iyi olur. Hakaret ve küfürle cevap verecek bir parti değiliz. Böyle bir tarzımız yok. Herkes kendi seviyesi ile halkın huzurundadır. Halkımız bunları takdir ediyor zaten."

DESTEK VEREN KİM VARSA 80 MİLLETVEKİLİ İLE TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE HAZIRIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'siyasiler çözemiyorsa, millet, çözecek tek mercidir' sözü üzerine de Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: "Her durumda halk sorunları çözer. Biz erken seçimden korktuğumuz veya çekindiğimiz için bunları ifade etmiyoruz. Şu anda yemin bile etmedi milletvekilleri. Daha Meclis toplanmadı bile. Meclis daha toplanmadan erken seçimi, yeni seçimi tartışmak şu andaki seçim sonuçlarından ders çıkarmamış olmaktır. Önce bunları bir deneyeceğiz. Halk bize bir görev verdi ve 'Bir şeyler yapın, çözüm bulun' diye. Bunları denemeden erken seçimi konuşmak yanlış olur. Bunu söylüyoruz. Hiçbir seçenek Türkiye'yi yönetecek bir alternatif oluşturamıyorsa HDP olarak biz hazır olduğumuzu söyledik. Bize dışarıdan destek veren kim varsa biz 80 milletvekilimiz ile Türkiye'yi yönetmeye hazırız. Tek başımıza. Dışarıdan destek versinler biz bunu yapalım. İlkelerimiz ortada ve ilkelerimiz halk düşmanı, Türkiye düşmanı, demokrasi düşmanı ilkeleri değil. En yüksek standartlı demokratik çıtayı HDP koşmuştur bu seçimde. Bunu Türkiye'ye anlatmayı başarmıştır. Türkiye'yi yönetebilecek en demokratik seçenek de HDP'li seçenektir. Yönetemiyorlarsa bize dışarıdan destek versinler HDP olarak hükümet kurmaya hazırız. Bunu son seçenek olarak ifade ediyoruz. Ama olmuyorsa seçim korkulacak bir durum değildir, panik yapmaya gerek yok."

MECLİS BAŞKANI ADAYIMIZ MİR DENGİR MEHMET FIRAT

Demirtaş, HDP'nin TBMM Başkanlığı için önereceği milletvekilinin kim olduğunun sorulması üzerine ise " Biraz önce grup toplantımızda arkadaşlarımızın görüş ve önerilerini aldık. Sayın Mir Dengir Fırat'ı, HDP'nin Meclis Başkan adayı olarak önümüzdeki günlerde başvuracak şekilde bir kararlaşmaya gittik.’’ cevabını verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.