Header Ads

Özgecan Aslan Davasında İlk Duruşma 12 Haziran'da


cha

Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan'ın Cuma günü görülecek ilk davası öncesi Mersin Barosu, 3 zanlı dışında suça karıştığı veya delilleri gizlediği düşünülen ancak savcılıkça haklarında takipsizlik kararı verilen 7 şüphelinin de yargılanması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen yaptığı açıklamada Cumhuriyet Savcılığı'nın ilk soruşturma evresinde yargılanacak 3 kişi yanında cinayete yardım ettiklerini veya cinayette delillerini gizledikleri düşünülen, bu konuda emareler bulunan 7 kişi hakkında Tarsus Cumhuriyet Başsacılığı'nın takipsizlik kararı verdiğini belirtti.

Bu takipsizlik kararına, Mersin Barosu avukatları ve ailenin de vekalet verdiği arkadaşlarının itiraz ettiğini ifade eden Antmen ancak itirazın bir günde gerekçe gösterilmeden reddedildiğini kaydetti.

Arkadaşlarının hem müdahil taraf olarak savunmalarını yapmak hem de buradaki hukuksuzluk için olağan kanun yolları tükendiği için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruya hazırlanmak için dosyayı incelediğini vurgulayan Antmen, "Bugün itibariyle delilleri gizleyen HTS kayıtlarıyla birçok telefon görüşmesi yaptığı anlaşılan, kıyafetlerin yıkanmasından, aracın temizlenmesine, benzin bidonunun getirilmesinden öyle veya böyle suça iştirak ettiğinden veya suç delilini gizlediğinden şüphelenilen, bu konuda delil bulunan 7 kişi hakkında Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapıldı ve bu 7 kişinin de yargılanması için yol açılmak isteniyor." ifadelerini kullandı.

Antmen, bu 7 kişi içinde eş, hala, araç sahibi gibi kişiler olduğunu vurgulayarak "Anayasa Mahkemesi kendi iş yüküne göre bu davanın da özelliği göz önüne alınarak hızlı bir karar çıkabilir. Dava karara bağlansa bile bu kişiler için daha sonra dava açılabilir." diye konuştu.

Öte yandan Antmen, cuma günü görülecek ilk dava öncesi çok sayıda avukatın müdahillik talebinde bulunduğunu söyledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.