Header Ads

İş Cinayetleri: Mayıs Ayında En Az 161 İşçi Yaşamını Yitirdi


İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Mayıs ayında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin raporunu açıkladı. Açıklanan rapora göre; Mayıs ayında en az 161 işçi iş cinayetine kurban gitti.

İSİG "Yurdumuzun dört bir yanında işçi direnişleri sürerken Bursa'da 'metal fırtına' patlak verdi ve binlerce işçi hakları için fabrikalarda üretimi durdurdu ve fabrikaları terketmedi. Metal işkolunda direnişlerin bir kısmı sürerken bir kısmı kazanımla sonuçlandı. Diğer yandan İzmir'de Petkim işçileri Bursa'yı selamladı ve grev hakkı tanınmayan işçiler 'biz istersek yaparız' diyerek direnişe geçtiler ve kazandılar. Yine aylardır Zet Farma'dan Nestle'ye devam eden onlarca direnişten Bedaş ve Maltepe Hastanesi de kazanımla sonuçlandı. Buradan diğer adını sayamadığımız onlarca işçi direnişini de tekrar selamlıyoruz" dedi.

İSİG raporuna göre; Mayıs ayında en az 161 işçi, 2015 yılının ilk beş ayında ise en az 646 işçi iş cinayetine kurban gittiğini açıkladı. 2012 yılından 2015 yılı Mayıs aylarında yaşanan iş cinayetlerine bakıldığında en fazla iş cinayetinin 2015 Mayıs ayında yaşandığı kaydedildi.

İŞ CİNAYETİNDE TARIM İLK SIRADA

En fazla iş cinayeti, 39 iş cinayeti ile tarım ve orman işkolunda yaşanırken, 34 iş cinayeti ile inşaat ve yol işkolunda yaşandı. Mayıs ayında yaşamını yitiren 161 emekçinin 133'ünün işçi olduğunu belirten İSİG, yaşanan iş cinayetlerinin 48'i trafik ve servis kazaları sonucu yaşandığını kaydetti.

Mayıs ayında yaşanan iş cinayetlerinin 12'sini kadın, 149'unu erkek oluşturuyor. Mayıs ayında 7 çocuk iş cinayetine kurban giderken, aynı ay içerisinde 3 göçmen işçi de hayatını kaybetti.

İş cinayetleri en fazla 9 ölümle İstanbul, 8 ölümle Adana'da yaşandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.