Header Ads

IŞİD PYD Kontrolündeki Kobani’de Bombalı İntihar Saldırısı Düzenledi


Cihan-Sputnik

IŞİD şafak vakti PYD kontrolünde bulunan Kobani’ye bombalı intihar saldırısı düzenledi.

İntihar saldırısı sonrası Kobani’ye sızan IŞİD militanları ile PYD’nin silahlı kanadı YPG arasında çatışmalar başladı.

Yaşanan çatışmalar üzerine sınıra çok sayıda askeri araç sevk edildi. Kobani’ye hakim tepelere radar, muhtemel sınır ihlallerine karşı da sınıra Obüsler yerleştirildi.

Çatışmaların devam ettiği Kobani’den Türkiye’ye yaralılar gelmeye devam ediyor. Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan çok sayıda yaralı ise Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelere sevk edildi.

Doğu’dan Kobani’ye saldıran IŞİD ile YPG arasında çatışmalar devam ediyor. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları ise bölgede keşiflerini sürdürüyor. Henüz hava bombardımanının yapılmadığı öğrenildi.

Çatışmanın yaşandığı Kobani’nin doğusunda ise yüzlerce Suriyeli sınıra yığıldı. Sınırdaki Türk askerleri geçişlere izin vermiyor. Öte yandan çok sayıda polis ve asker zırlı araçlarla sınıra sevk edildi.

IŞİD militanları, Mürşitpınar Sınır Kapısı karşısında ikinci kez aynı bölgede bomba yüklü araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi. PYD'ye ait kontrol noktası önünde meydana gelen patlamanın sesi, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de duyuldu. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgiye ulaşılamadı.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde sınırdaki tel örgüleri aşarak Kobani'ye geçmeye çalışan gruba izin verilmedi. Toplanan kalabalıkla askerler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Zaman zaman silah seslerinin duyulduğu bölgeden yükselen dumanlar, Suruç ilçesinden de görülüyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Şanlıurfa Valiliği yaralıların son durumu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "DAEŞ terör örgütü militanlarınca Kobani’de gerçekleştirilen bombalı saldırılarda yaralanarak tedavi için Türkiye’ye getirilen Suriyelilerin sayısı 96’dır. Tedavi için Türkiye getirilen Suriyelilerden 4’ü Suruç Devlet Hastanesinde yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri; hudutlarımızı, güvenlik tedbirleri kapsamında 24 saat izlemektedir. Kobani’deki patlamalara ilişkin görüntüler sınır güvenlik güçlerinden alınarak, haber ajansları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmıştır."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.