Header Ads

LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne Polis Saldırısı

foto: başka haber


ajanslar-başka haber

Taksim'de 13’üncüsü gerçekleştiren 'LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne katılan göstericilere polis müdahale etti.

Yürüyüş sırasında polisle eylemciler arasında arbede yaşandı.

Göstericiler ara sokaklara dağıldı.

LGBTİ Onur Haftası'nın resmi Twitter hesabından şu açıklama yapıldı: Valilik talimatıyla, Ramazan ayı gerekçe gösterilerek İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırılıyor.

İstiklal Caddesi girişinin önündeki polis barikatının önüne CHP ve HDP'li milletvekilleri geldi.

foto: SİNAN DİRLİK
Polis gözaltı da yapıyor.

foto: CİHANEylemcilere destek veren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, müdahalenin son bulması için TOMA’nın üzerine çıktı.Polislerle konuşan Tanal, “Benin sizlerden ricam şu. İçişleri Bakanlığı'nı aradım, Valiyi’de aradım dönüş yamadılar.” dedi.

İstiklal Caddesi'nde toplanan LGBTİ ve destekçileri yaşanılan müdahalenin ardından alınan izinle eylemini sürdürdü. Grup, Fransız Konsolosluğu ününden Galatasaray Lisesi önüne geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli de destek verdi. Grup lise önünde basın açıklaması yaptı. Burada bir konuşma yapan Mahmut Tanal, eylemin barışçıl ve silahsız bir eylem olduğunu vurguladı. Tanal, böyle varışçıl bir eyleme izin vermeyen yöneticileri kınadığını söyledi. Grup basın açıklamasının ardından Taksim Tünele kadar yürüdü. Polis ekipleri de grubun eylemine son vermesi için uyarılarda bulundu.Kitle ardından Tünel Meydanı'na yürüşüne devam etti. 13. İstanbul LGBTİ Onur Haftası Yürüyüşü Komitesi burada açıklama yaptı. Komite adına açıklama yapan Beren Azizi "Lezbiyenler, Geyler, Biseksüeller, translar ve interseksler olarak olarak yaşama, barınma, çalışma, eğitim ve sağlık gibi en temel haklarımızı geri almadan, varoluşumuz baskılanmadan, rencide edilmeden, kınanmadan, aşağılanmadan yaşamak için, alışın, buradayız, gitmiyoruz demek için toplandık" sözleriyle Onur Yürüyüşü'nün amacını hatırlattı.

Azizi şunları söyledi: "23 yıllık bir geçmişe sahip, kökleri çok daha derinde olan bu hareket, Gezi Direnişi sonrası daha da görünürlük kazandı ve geniş kitlelere mücadelesini yayma şansı buldu. Hızla artan görünürlük bizi bir yandan güçlendirirken diğer yandan LGBTİ'lere yönelik nefret saldırıları da artmasına neden oldu. İşte tam da bu nedenle yıllardır süren eşit yurttaşlık ve nefret suçları yasa talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Anayasanın eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklenene ve nefret suçları yasası çıkana kadar da bu talebimizi tekrarlamaktan vazgeçmeyeceğiz. Anayasa ve tüm yasalarda tamamen eşitlik sağlanana kadar durmayacağız."

23.Onur Haftası dolasıyla LGBTİ hareketine destek verilmesini olumlu bulduklarını belirten Azizi, "Tüm bu gelişmeler homofobiye, transfobiye, bifobiye, LGBTİ mültecilerin görünmezliğine, LGBTİ mahpusların cezaevlerinde yaşadıkları tecride, dünyanın pek çok yerinde LGBTİ'lere yönelik korkunç zulme ve daha nicesine karşı bize umut ve direnme cesareti vermekte. Devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz bir dünyanın hayali ile diğer toplumsal mücadeleler ile de dayanışarak çıktığımız yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Hayallerimizi gerçekleştirene kadar da hiç bir yere gitmiyoruz" dedi.

Bu yıl içinde nefret cinayetleri, homofobi, transfobi nedeniyle yaşamını yitirenleri anan Azizi, IŞİD çetelerinin vahşi saldırılarına da ses çıkarılmasını istedi, "IŞİD tarafından cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle katledilen tüm LGBTİ'ler, Kobane'de hayatlarını kaybeden tüm siviller anısına ses çıkarmaya davet ediyoruz" dedi.

Açıklama polisin eylemi bitirmeye zorlaması nedeniyle, özetlenerek okundu.

Öte yandan, polisin müdahalesi sırasında 2 göstericinin biber gazı kapsülünden yaralandığı iddia edildi.İstanbul Valiliği, 'LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne dün yapılan müdahaleler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sosyal medya ve basın organlarından edinilen bilgilere göre 28 Haziran 2015 Pazar günü LGBT Onur Yürüyüşü adı altında bazı grupların Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş ve eylem yapacakları, ayrıca bazı grupların da buna tepki gösterebileceklerine dair duyumlar alınması üzerine, anılan bölgelerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Yapılacak yürüyüş ile ilgili olarak; Valiliğimize herhangi bir müracaat veya bildirimin olmaması ve provakasyona açık olması nedeniyle, toplanan gruplar ikaz edilmiş fakat eyleme devam edilmesi üzerine güvenlik güçlerimiz tarafından kanunların verdiği yetki dahilinde orantılılık ilkesine özen göstermek suretiyle müdahalede bulunularak dağıtılmıştır.

Eylem yapan grupların dağıtılması sonucu Taksim Meydan, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarda hayat olağan akışına dönmüş, olaylar neticesinde sağlık kurumlarımıza sevki gerektiren herhangi bir yaralanma meydana gelmemiştir."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.