Header Ads

Meclis Başkanlığı Seçimi: CHP Baykal, MHP İhsanoğlu, HDP Fırat'ı Aday Gösterdi, AKP Bekleniyor


Sputnik-Cihan

Meclis Başkanlığı seçimi için ilk tur oylama 30 Haziran Salı günü yapılacak. CHP, Meclis Başkanlığı için Deniz Baykal'ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ve HDP Dengir Mir Mehmet Fırat'ı aday gösterdi. AK Parti'nin adayı yine istişarelerden sonra açıklanacak.

Milletvekillerinin Meclis'te yemin etmesiyle birlikte yeni Meclis Başkanı'nın seçilmesi için de süreç başladı. Yemin töreninden önce adayını Dengir Mir Mehmet Fırat olarak açıklayan HDP'nin ardından, yeminin hemen ardından CHP ve MHP'de adaylarını netleştirdi. CHP, MYK'dan Meclis'in en yaşlı üyesi sıfatıyla geçici Meclis Başkanlığı'nı da üstlenen Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın aday gösterilmesi kararı çıktı.

MHP'den ise İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu Meclis Başkanlığı için başvuru yaptı. İslam Konferansı Teşkilatı'nın eski genel sekreteri İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde de CHP ve MHP'nin çatı adayı olmuştu.

AKP henüz Meclis Başkanlığı'na aday göstereceği ismi belirlemedi. Kulislerde Nabi Avcı, Ahmet İyimaya ve Mustafa Şentop'un isimleri öne çıkıyor. Ancak son kararı vermek için partide istişareler sürüyor. Başbakan Davutoğlu bugün önce yeni seçilen milletvekilleri ile gruplar halinde görüşmeler yapıyor. Aynı zamanda partinin iki üst kurulu MYK ve MKYK toplantısı toplantıları yapılacak. Gündemde öne çıkan başlık Meclis Başkanlığı olacak.

BAYKAL'IN ADAYLIK DİLEKÇESİ TESLİM EDİLDİ

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bir grup milletvekilinin imzaladıkları bir dilekçeyle CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın 25. dönem Parlamento çalışmalarında Meclise başkan adayı olarak gösterilmesi için başvuru yaptığını ifade etti. Baykal'ın engin politik yaşamdaki tecrübesi ve bilgisiyle şu anda ihtiyaç duyulan uzlaşma kültürünü oluşturma çabalarında bunu layıkıyla yerine getireceğini belirten Gök, "İnşallah seçimlerde Deniz Baykal etrafında kenetlenilir. Türkiye ve Meclisimizi saygın bir şekilde temsil edecek Deniz Baykal'ın başkanlığa seçilmesine hep birlikte şahit oluruz. Sayın Deniz Baykal'ın adaylığı hayırlı olsun." diye konuştu.

"Kaç imza var?" sorusuna ise Gök, "Yeteri kadar imza var. Bu şekli bir işlem. Bir imza ile de oluyor, kendi de başvurabiliyor. Bir kısım milletvekillerimiz imzaladılar, o imzayla biz de Meclis Başkanlığımıza takdim ettik." karşılığını verdi.

Meclis Başkanlığı seçimi-koalisyon ilişkisine yönelik bir soruya da Gök, seçimlerin her turunun önemli olduğuna dikkat çekti. Son turda elbette bir aday üzerinde birleşileceğini dile getiren Gök, bu adayın Deniz Baykal olması gerektiğini ifade etti. Meclis Başkanlığı seçiminin farklı bir süreç olduğunu belirten Gök, koalisyon görüşmelerinin seçim sonrası başlayacağına dikkat çekti. Gök, "Ben umuyor ve diliyorum ki herkes turları gördükten sonra, aklı selim bir karar verecek ve sayın Deniz Baykal'ı Meclis Başkanlığına seçtirecek bir oy çoğunluğuyla bir teveccüh göstereceklerdir." şeklinde konuştu.

BAŞKANLIK SEÇİMİ SÜRECİ

Meclis Başkanlığı için son başvuru tarihi 27 Haziran gecesi saat 24:00.  Seçim için ilk tur oylama 30 Haziran Salı günü yapılacak. İkinci tur oylamanın da aynı gün yapılması kararı alındı. Üçüncü ve dördüncü turlar ise 1 Temmuz'da yapılacak.

Birinci ve ikinci turlarda seçim için 367 oy aranacak. Üçüncü turda seçilmek için aranacak oy sayısı ise 276 olacak. Dördüncü yani son turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve oylamaya katılanların salt çoğunluğunun oy verdiği aday seçilecek.

Bu tablo hiçbir partinin tek başına iktidar olma imkânına sahip olamadığı yeni Meclis'te başkan seçimi için ince hesapların yapılma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Partilerin birbirleriyle uzlaşamamaları halinde dördüncü tura kadar Meclis Başkanı'nın seçilme ihtimali yok.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.