Header Ads

"17-25 Aralık’ın Hesabını Veremeyenler Bizden Hesap Soramaz"


haber: Cihan foto: Aylin Nazlıaka

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili açıklamaları nedeniyle birkaç gündür sosyal medyada hedef haline getirilen ve bazı gazeteler tarafından manşetlere çıkarılan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne destek, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinden geldi. Oda’da biraraya gelen 50’ye yakın meslek örgütü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ölüm tehditleri alan Tezcan Karakuş Candan’ın yanında olduklarını belirtti. Burada konuşma yapan Candan, “17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının hesabını veremeyenler bizden hesap soramaz.” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi odaların başkanları ile siyasi partilerin, dernek ve vakıfların temsilcileri Mimarlar Odası Ankara Şube’de biraraya gelerek dayanışma açıklaması yaptı. HDP, CHP temsilcilerinin yanında, Mülkiyeliler Birliği, Halkevleri, Emekli Subaylar Derneği, Tüketici Hakları Derneği, Ankara Tabip Odası ve TMMOB’a bağlı onlarca meslek örgütü temsilcisi Tezcan Karakuş Candan'ın yanında olduklarını belirtti. Yapılan açıklamalarda özellikle sosyal medyada Oda yöneticilerine yönelik küfür, hakaret ve linç kampanyası yürütüldüğü belirtilerek, kampanyanın ölüm tehditlerine kadar vardığı vurgulandı. Oda yöneticilerine yönelik fiziki saldırılardan endişe edildiği vurgulanarak, böyle bir durum oluşması halinde sorumlunun Cumhurbaşkanı danışmanları ve yandaş medya olacağı kaydedildi.

'17-25 ARALIK’IN HESABINI VERMEYENLER BİZE HESAP SORAMAZ'

Günlerdir gazeteler tarafından hedef gösterildiğini ve tehdit aldığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Şahsımı, meslek örgütlerini, TMMOB’u ve tüm toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik bir linç kampanyası yürütülüyor. Hiç kimse bize parmak sallamasın, bize geri adım attırmaya çalışmasın. Susmuyoruz, korkmuyoruz.” dedi. Saray’la ilgili maliyetleri kalem kalem açıklamalarının rahatsızlık oluşturduğunu belirten Candan, “Tek bir yerden emir almışçasına benzer haberler, yayınlar, karalamalar, tehditler gösteriyor ki biz başarılı olmuşuz ve Saray’ın ne olduğunu halka anlatmışız. Korkuları, kızgınlıkları bundan. Ama bize geri adım attıramazlar. 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının hesabını veremeyenler bizden hesap soramaz.” diye konuştu.

'LİNÇ KAMPANYASI SARAY MERKEZLİ'

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ise Mimarlar Odası ve Tezcan Karakuş Candan aleyhinde yürütülen kampanyanın ‘Saray merkezli’ olduğunu iddia etti. Gül, “Çölde bir su damlası bulmuş gibi saldırıyorlar. Linç kampanyasına, yapılan haberlere baktığımızda tek bir kaynaktan çıktığı belli oluyor. Bu linç kampanyası Saray merkezli, Başdanışman Yiğit Bulut başta olmak üzere taşeron yayın kuruluşları aracılığıyla yürütülüyor.” ifadelerini kullandı. TMMOB olarak Mimarlar Odası’nın arkasında olduklarını kaydeden Gül, “Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanımız ve yöneticilerine yönelik tehditler artıyor. Buradan ifade ederiz ki herhangi bir arkadaşımıza yönelik bir saldırı olursa bunun faili kampanyayı yürüten danışmanlar, AK-troller ve taşeron basın kuruluşlarıdır.” şeklinde konuştu.

'ÇAPULCU DEDİLER, EŞKİYA DEDİLER AMA HIRSIZ DİYEMEDİLER'

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın da TMMOB’un şeffaf olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Biz şeffaf örgütleriz. Üye sayılarımız belli, gelir giderlerimiz belli. Bizim kadar şeffaf olamayanların bizi sorgulaması boşuna. Bize bugüne kadar eşkıya dediler, örgüt dediler, çapulcu dediler ama hırsız diyemediler.”

TMMOB’un eski başkanlarından Yavuz Önen de “Burada bir orantısız güç var. TMMOB ve Mimarlar Odası orantısız güçle Saray’ı darmadağın etmiştir. Bu kadar saldırmalarının, bu kadar rahatsız olmalarının sebebi dağılmış olmalarından. Seçimde yere serilmişlerdir.” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.