Header Ads

Mimarlar Odası: Danıştay'ın ‘Ak Saray'ın Yeri Tarihi SİT Alanı Değil' Kararı Kabul Edilemez


cihan foto: aa

Danıştay 14. Dairesi'nin Cumhurbaşkanlığı hizmet binalarının da bulunduğu alanın tarihi SİT özelliği taşımadığına dair verdiği karar tartışmaya neden oldu. Davayı açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kararı ‘kabul edilemez' olarak değerlendirerek, sürecin bitmediğini, davanın yerel mahkemede tekrar görüşüleceğini açıkladı.

Basına yansıyan bilgilere göre; Danıştay 14. Dairesi, Cumhurbaşkanlığı hizmet binasının yer aldığı alana ilişkin 22 Mayıs 2014 tarihli kararla, yerel mahkemenin tarihi SİT statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlem hakkında verdiği iptal kararının yürütmesini durdurdu. Kararın gerekçesinde, söz konusu alanın tarihi SİT özelliklerini taşımadığının ifade edildiği belirtildi.

“KARAR TARTIŞMALI”

Kararla ilgili bir basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi', “Danıştay 14. Daire'nin kararı henüz bize tebliğ edilmedi. Bilirkişi raporlarına rağmen bu doğrultuda bir karar verilmiş ise bu karar hukukun siyasallaştığı algısını daha da güçlendirmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Danıştay 14. Daire, bilirkişi raporlarına ve uzman görüşlerine uygun olmayan bir karar vermiştir. Daha önce Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından, iki kez bilirkişi raporu hazırlanarak, tarihi SİT olduğuna dair verilen kararın Danıştay tarafından ortadan kaldırılması toplum vicdanının kabul edeceği bir şey değildir. Atatürk Orman Çiftliği alanlarının 1. derece doğal sit ve tarihi sit olması konusunda verilen gerekçeler ortadan kalkmadan -ki kalkmamıştır- tarihi SİT kararının kaldırılması kabul edilemez. Danıştay'ın kararı tartışmalıdır.” dedi.

YEREL MAHKEME DİRENİRSE, DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ GENEL KURULU'NA GİDECEK

Ankara 11. İdare Mahkemesi'nde davanın tekrar görüleceğini kaydeden Candan, şu ifadeleri kullandı: “Bu aşamada itirazlarımızı yapacağız. Yerel mahkeme bilimsel raporlar doğrultusunda verdiği kararda direnirse, konu Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na gidecek. Süreç bitmedi, Danıştay'ın verdiği karar hukuken tartışmalıdır, çelişkilidir. 59 davamız devam ediyor ortada yürütmeyi durdurma kararı var. Kaçak Sarayın meşrulaştırılması söz konusu değildir. Saray kaçaktır, hukuksuzdur, Atatürk'ün vasiyetinin ihlalidir. Danıştay'ın verdiği bu kararı hem hukuken, hem vicdanen kabul etmemiz mümkün değildir. Bugün Türkiye'de acilen adaletin tesis edilmesine ihtiyaç vardır.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.