Header Ads

Özgecan Aslan Davası Tarsus'ta Başladı


cha

Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan cinayetinin ilk duruşması Tarsus'ta başlıyor.

Tarsus Adalet Sarayı önünde sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alınırken, avukatlar da Adliye Sarayı'na gelmeye başladı.

Duruşmayı takip etmek için gelen kadın sivil toplum örgütü temsilcileri de geniş güvenlik önlemleri altında aranarak adliye bahçesine alındı.

Özgecan Arslan'ın fotoğrafının bulunduğu dövizler taşıyan kadınlar, adliye önünde toplanarak cinayeti protesto etti.

Duruşmayı takip etmek için Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ile birlikte silahlı saldırı sonucu yaralanan CHP Adana Milletvekili Avukat Elif Doğan Türkmen Tarsus Adliyesi'ne geldi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen Özgecan Aslan cinayetinin ilk duruşması başladı. 108 kişilik salona ilk olarak Suphi Altındöken, ardından babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe getirildi. Salona dilekçeyle başvuran basın mensupları alındı, STK temsilcileri ile çok sayıda avukat da duruşmada hazır bulundu.

Tarsus Adalet Sarayı’ndaki duruşma devam ederken kadın sivil toplum örgütleri de adliye bahçesinde sloganlar atarak kadın cinayetlerini protesto etti. Türkiye’nin dört bir yanından cinayetle hayatını kaybetmiş kadınların yakınları da duruşmayı takip etmek için Tarsus’a geldi. Tarsus Belediyesi tarafından adliye önünde toplananlara poğaça ve su dağıtımı yapıldı. Bazı kadınlar ise suyu polisin dağıttığını zannederek almak istemedi.

Kadın Cinayetlerini Önleme Platformu Başkanı Gülsün Kav, kadın cinayetlerinin önlenmesi için Meclis’e bir taslak sunduklarını ancak kabul edilmediğini söyledi. Kendilerinin kesinlikle cezada indirim istemediklerini vurgulayan Kav, yeni Meclis’ten bu konuda çalışma beklediklerini anlattı. Eylemde öldürülen kadın yakınları da açıklama yaparak cinayeti protesto etti.Özgecan Aslan cinayetinin ilk duruşması için Tarsus Adliyesi önünde toplanan kadın grupları arasında arbede çıktı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz basın açıklaması yaparken, karşıt görüşlü kadın dernekleri açıklamayı engellemek için slogan atmaya başladı. Karşı görüşlü grup daha sonra Yılmaz’ın önüne geçerek açıklama yapmasını engelledi.

KADEM üyelerinin iktidar yanlısı olduğunu iddia ederek alanı terk etmesini isteyen grup ile KADEM üyeleri arasına polis girdi. Adliye bahçesinin kamusal alan olduğunu ve herkesin açıklama yapabileceğini söyleyen polise diğer kadın grupları tepki gösterdi. Karşıt görüşlü kadın dernekleri arasına iki sıra olarak Çevik Kuvvet ekipleri sıralandı. Karşıt görüşlü kadınlar, KADEM üyelerine sırtlarını dönerek protesto etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.