Header Ads

Özgecan Aslan Davasında İlk Duruşma: Katil Zanlıları Cinayeti Anlattı


Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın 3 katil zanlısı yargılanmaya başladı. Cinayetin tutuklu şüphelileri Ahmet Suphi Altındöken (26), babası Necmettin Altındöken (50) ve arkadaşı Fatih Gökçe (25) Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahmesi, öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katil zanlıları Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe’nin tutukluluklarının devamına karar verdi.

Bugün görülen ilk duruşma sonunda mahkeme heyeti, sanık Fatih Gökçe hakkında ‘cinsel istismar’ suçundan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ek iddianeme hazırlanması için mahkeme tutanağının gönderilmesine karar verildi.

Türkiye’nin bir çok yerinde gelen yaklaşık 700 civarındaki avukatın katılma talebi ‘Suçdan doğrudan zara görme ihtimalı bulunmadığından dolayı’ reddedilirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi kabul edildi. Ayrıca önümüzdeki duruşmada sanıkların bulundukları cezaevlerinde SEGBİS ortamında hazır bulundurulmasına karar verilip, duruşma 9 Eylül 2015’e ertelendi.

Başkanlığı Ercan Kumhak ve üyeler Nesibe Çınar ve Fatma Serpil Aydın’dan oluşan mahkeme heyeti sabah saat 09.20 gibi yerini aldı. Mahkemeye Özgecan’ın babası Mehmet Aslan ve annesi Songül Aslan gelmedi. Duruşmada müşteki olarak Özgecan’nın amcası Yaşasın Aslan ve tarafların avukatları hazır bulundu. Kimlik tespitinden sonra sanıkların yüzüne iddianame okundu.

Daha sonra Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ilk savunmayı minibüs sürücüsü Ahmet Suphi Altındöken yaptı.

İşlenen cinayeti bütün ayrıntıları ile soğukkanlı bir şekilde anlatan Altındöken, zaman zaman gözyaşı döktü. Altındöken, genç kızı boğazından birkaç kez bıçakladığını kabul etti.

Özgecan Aslan'ın katil zanlılarından Ahmet Suphi Altındöken’in (26) babası Necmettin Altındöken (50) suçlamaları kabul etmedi.

Duruşmada ağlayarak savunma yapan Altındöken, “Benim de kız evladım var. Allah kimsenin başına vermesin.” dedi.

Sanık Fatih Gökçe ise “2-3 gün öncesine kadar Suphi ile görüşmüyordum. Olay günü Suphi, ‘Ölüm kalım meselesi. Allah için gel.’ diye 4 kez telefonla aradı. 6 yaşında kızım var. Suphi’nin beni niye suçladığını bilmiyorum. Benzini aldım. Ama maktulü hiç görmedim. İnsanı niye yakayım ki… Suphi yalan söylüyor. ” ifadelerini kullandı.

Sanık Ahmet Suphi Altındöken de Fatih’i araçtan inerken pantolonunu toplarken gördüğünü ileri sürdü. Altındöken, “Fatih ile birlikte yaktık. Yakılırken çıplak değildi. İlk başta kötü bir niyetim yoktu. Araçtan inmeyince bunlar oldu. Kızı hastaneye götüremedik. Çünkü Fatih engel oldu.” şeklinde konuştu. Duruşma, avukatların sanıklara yönelik soruları ile devam ediyor.

Mersin Baro Başkanı Avukat Alpay Antmen, Özgecan Aslan’ı öldüren sanıkların mahkemede olayı soğukkanlılıkla anlattığını söyledi. Duruşmaya öğle arası verildiğinde bir açıklama yapan Baro Başkanı Antmen, yaklaşık 700 civarında avukatın yetki belgesi için Mersin Barosu’na başvurduklarını belirtti. Duruşmada salonda en az 150 avukatın ayakta ve oturarak davayı takip ettiğini anlatan Antmen, “İlk anda kimlik tespitlerinden sonra sanık Suhi’nin sorgusu ve savunmaları yapıldı. Olayı soğukkanlılıkla anlattı. Ağladı, bu biraz da iyi niyet indirimi için kendince düşündüğü bir yol ve yöntem ama savunmalardaki verdiği detaylar bunun pek de işe yaramayacağını gösteriyor. Öğleden sonra Fatih Gökçe’nin savunması alınırken cinayet daha da açıklığa kavuşacak. Sanık Suphi Altındöken, Fatih’in kendisini suça yoğunluklu olarak azmettirdiğini hatta belki de bir cinsel saldırıda bulunmuş olabileceğini ya da buna yeltendiğini söyleyecek ifadelerde de bulundu. Yani dava öğleden sonra daha önemli bir boyut kazanacak.” dedi.DURUŞMA SONRASI

Mahkeme sonrası basın açıklaması yapan Aslan ailesinin avukatı Sevim Küçük, “Burada küçük, önemli bir gelişme sağlandı. Bugünkü duruşmada iddianamede hakkında ‘cinsel saldırı’ ile sevk maddesi bulunmayan Fatih Gökçe hakkında ek iddianame hazırlanmak üzere duruşma tutanağının savcılığa gönderilmesine karar verildi. Ayrıca Suphi hakkında düzenlenmeyen aynı şekilde ek savunması alınacak. Her ne kadar kağıt üzerinde Özgecan davası olarak görünüyorsa da ‘Özgecanlar davası’ olarak nitelendiriyoruz. Bu toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kadınların yaşam haklarını savunmak için ve bu şiddeti uygulayan erkeklerin gerçekten hak ettikleri adil ve eşit cezayla karşı karşıya kalmaları ana mücadelemizdir. Özellikle bu konuda mahkemelerce verilen az cezalar veya ceza vermemezlik veya çok basit hukuken kabul edilemeyecek sebeplerle indirim haddi uygulanması tüm kamu vicdanını rahatsız etmiştir. Ciddi bir şekilde incitmiştir.Burada Bu davada özellikle bu konuda çok daha farklı bir karar alınmasını bekliyoruz. Buradaki tüm mücadelemiz bu ve bunun örnek bir dava olmasını istiyoruz. Barolar ve diğer bütün kurumların müdahil talepleri reddedildi. Bakanlık ve ailenin avukatı yetkili kılındı. İçeride de söylendi; mahkemenin bu kararı bizi üzmüştür. Özellikle bu konuda kamuya mal olmuş bu davada tam tersi bir karar çıkmasını bekliyorduk.” dedi.

ASLAN: ADİL BİR YARGILAMA YAPILDI

Davaya müşteki olarak katılan Özgecan’nın amcası Yaşasın Aslan ise “Adil bir yargılama yapıldığını düşünüyorum. Zira karşı tarafın avukatları babayı neredeyse sütten çıkmış gibi göstermeye çalıştılar. Neredeyse masum ve hiçbir suçu yokmuş gibi göstermeye çalıştılar. İnanıyorum mahkeme buna inanmayacaktır. Avukatlarımız çok iyi temsil ettiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Ek iddianamenin gündeme gelmesi tabi ki çok delilleri güçlendirdi. Lehimize bir durum oldu.” diye konuştu.

DURUŞMA ÖNCESİ

Duruşma öncesi sabah saatlerinde polis geniş güvenlik tedbirleri aldı. TOMA ve itfaiye araçları hazır bekletildi. Çok sayıda ulusal televizyon canlı yayın için Tarsus’a geldi. Mahkemeye dilekçe veren basın mensupları adliyeye alındı.

Türkiye’nin değişik illerinden yaklaşık 120 avukat duruşmayı takip etti. Duruşma salonu olarak adliyenin konferans salonu duruşma için dizayn edildi. Avukatlar kimliklerini gösterdikten sonra sıkı güvenlik altında turniketen geçerek, salona alındı.

CHP Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Elif Doğan Türkmen, Hüseyin Çamak, Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen’de mahkemede hazır bulundu.

Sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken hakkında 'Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak', Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe için de 'Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.