Header Ads

Paris'in 'Aşk Köprüsü' Kilitlerine 'Elveda' Diyor


cha

Fransa'nın başkenti Paris'te turistlerin aşklarını ölümsüzleştirmek için kilit taktığı ve 'Aşk Köprüsü' olarak bilinen Pont des Arts'daki (Sanatlar Köprüsü) kilitler kaldırılıyor. Bundan sonra köprü korkuluklarına kilit asmak da yasaklandı.

Paris Belediyesi, güvenlik nedeniyle asma kilitleri bugünden itibaren kaldırmaya başladı. Paris Belediyesi Kültür İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Bruno Julliard'ın onayıyla başlanan kilitlerin sökülme işleminin bir hafta süreceği açıklandı.

2008 yılından beri köprüye takılan kilitlerin toplam ağırlığının 50 tona ulaştığı, bunun da köprüden geçenlerin güvenliğini tehlikeye attığı belirtiliyor.

Bruno Julliard, yaklaşık 1 milyon kilidin köprü üzerinde asılı olduğunu belirterek, "Kilitler köprünün tarihi dokusuna zarar veriyor, yayaların güvenliğini de tehlikeye atıyordu. Böylece bu alışkanlığa kesin bir son verilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl da köprünün demir ızgaralarının 2,4 metrelik bölümü kopmuştu. Artan tehlike üzerine Paris Belediyesi daha fazla asma kilit asılmasını engellemek için köprü demirlerini tahtayla kapatmıştı.

Paris Belediyesi'nin kilitlerden temizlenen köprünün demirlerini ilk seferde çeşitli sanatçılar tarafından yapılan resimlerle donatacağı açıklandı. Kasım ayında ise köprü demirlerinin cam panellerle değiştirileceği duyuruldu.

En güzel Paris manzaralarından birine sahip, Louvre Müzesi’nin önünde, Seine Nehri üzerinde kurulan Pont des Arts, 2008 yılından sonra aşklarını ölümsüzleştirmek isteyen turistlerin uğrak mekanı haline dönüşmüş köprünün ismi giderek 'Aşk Köprüsü' olarak anılmaya başlamıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.