Header Ads

Romanya'da Başbakan Victor Ponta Hakkında Yolsuzluk Soruşturması Açıldı


cha

Romanya Başbakanı Victor Ponta hakkında Yolsuzlukla Mücadele (DNA) Kurumu tarafından cezai soruşturma açıldı. Romanya Cumhurbaşkanı Klaous Ioannis, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Başbakan Viktor Ponta'nın istifa etmesini istedi.

DNA, Romanya Başbakanı Victor Ponta hakkında; evrakta sahtecilik, vergi kaçakçılığı ve para aklama suçlamasıyla cezai soruşturma başlattığını duyurdu.

Sabah erken saatlerde DNA'ya ifade vermek için çağrılan Başbakan Ponta, çıkışta eski bir bakanın da içinde olduğu elektrik santrali yolsuzluğunda şüpheli olarak ifade verdiğini belirtti.

İfadeye avukatı ile gelen Başbakan Ponta hakkında cezai soruşturma açıldığı bildirildi.

Yolsuzluklarla Mücadele Kurumu (DNA), Avrupa Birliği'nin isteğiyle kurulan bir kurum.

Romanya'nın Schengen bölgesine girişindeki en önemli engellerden biri olarak gösterilen yolsuzluklar bu kurum tarafından inceleniyor.

DNA savcıları, Romanya'da cumhurbaşkanı hariç yolsuzluğa karıştığından şüphelendiği herkesi soruşturma yetkisine sahip.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaous Ioannis, hakkında yolsuzluk soruşturması başlatılan Başbakan Viktor Ponta'nın istifa etmesini istedi.

Romanya medyası, Ponta hakkında cezai soruşturma başlatıldığı ve dokunulmazlığının kaldırılması talebinin meclise gönderildiğini duyurdu.

Ayrıca bugün meclisin sağ kanadının önergesi ile hükümet için güven oylaması yapılacak. Başbakan Ponta'nın bugün savcılar tarafından şüpheli sıfatı ile çağırılması ve hakkında cezai işlem başlatılması, hükümetin güvenoyu alamayacağı söylentilerini güçlendiriyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.