Header Ads

Süleyman Demirel Son Yolculuğuna Törenlerle Uğurlandı


Cihan

Demirel’in cenazesi, saat 07.50 sıralarında Özel Güven Hastanesi'nden alındı. İlk tören Güniz Sokak’taki evinin önünde saat 08.00’de başladı.

Güniz Sokak'taki evinin önündeki ilk törenin ardından ikinci tören için TBMM'ye uğurlandı.

Naaş resmi tören için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirildi.

TBMM'deki resmi törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, en yaşlı üye sıfatıyla Meclis'i açması beklenen CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile Demirel'in çalışma arkadaşları ve ailesinin yanı sıra bazı yabancı ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Tören için ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Arkasından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törende yerini aldı. Yan yana duran Bahçeli ve Kılıçdaroğlu tokalaştı. Abdullah Gül de törene gelerek ön sıradakilerle tek tek tokalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Davutoğlu törene birlikte geldi. Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı ile tokalaşırken; Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile tokalaşmadı.

Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel ise törene tekerlekli sandalyede geldi. Törende Demirel'in tabutunun üzerine fötr şapkası, doktoru Aylin Cesur tarafından konuldu. Tören Demirel'in özgeçmişinin okunmasıyla başladı. Ardından Demirel'in kardeşi Şevket Demirel, aile adına bir konuşma yaptı. "Mevtanın nüfus kayıtlarına göre sahibi benim. Fakat şu anda mevtanın sahibi devlettir. Bu akımdan devletimize, temsil eden organlara teşekkürlerimi arz ederim." diyen Şevket Demirel, şöyle konuştu: "Babamızın 1972’de İslamköy’de ölümünü duyduğunda köylüler 'eyvah dağ devrildi' diye acılarını ve kayıplarını ifade etmişlerdi. Onun ölümünden 43 sene sonra vefat eden oğlu 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını duyan köylüler ve esnaf 'eyvah demokrasi ve refah pınarını kaybettik' dediler. Gerçekten demokrasi ilkeleriyle atılan temeller bugün çok daha iyi, verimli seviyelere ulaşmıştır. Seveni olsun olmasın Süleyman Demirel toplumunun eğitim, sağlık, adalet, sanayi, tarım ciğerlerinin hepsine el atmıştır. Yaptıklarına karşılık şimdi devlet büyük bir törenle ona borcunu ödemektedir. Belki de Demirel bu muazzam törende gözlerini açmak için gayret sarf etmektedir. Ne mutlu sana Demirel, ne mutlu buradaki Demirel sevenlere, devlet sahiplerine. Ruhun aziz olsun. Seni orada bekleyen hizmetler gene memleket için her zaman önünde olacaktır. Merak etme. Ailemiz olarak da büyük acımız vardır. Bütün devletin, bütün milletin acısı hepimizin acısıdır. Hazreti Mevlana 'Benim en büyük düğün günüm ölüm günümdür' demiş. Ağlamaya, sızlamaya mecal vermeden dimdik ayakta durarak tıpkı Mevlana’da olduğu gibi imanla, gözyaşlarıyla Demirel’i ebedi istirahatgahlarına tevdi edeceğiz. Buradan sonra cuma namazı, cuma namazından sonra da programda belirttik. Isparta’ya, İslamköy’deki kendisine hazırlanmış olan, kendisine özel olarak tahsis edilmiş olan bir tepedeki, Çalca Tepe’deki mezarına defnedeceğiz. Demirel milletin kalbinde her zaman yaşayacak. Demirel ilkeleri bu memleketin her an önünde olacaktır. Yaşamının her noktasında Demirel vardır. Ruhun şad olsun Demirel. Bu hizmeti görenlerin hepsine de teşekkür ediyorum."

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye gelerek devlet adına bir konuşma yaptı. Demirel'e bir kez daha Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, milletimize başsağlığı dileklerimizi tekraren ifade etmek istiyorum. Rahmetli Demirel, yarım asır boyunca siyasetin ve devlet yönetiminin her kademesinde ülkesine değerli hizmetler verdi. Kendisi Türkiye'nin güzel günlerine de, Türkiye'nin karanlık günlerine de şahitlik etmiş canlı bir tarihti. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler, Süleyman Demirel gerçekten her bakımdan kendine has tarzı olan siyaset ve devlet adamıydı. Isparta'nın İslamköy'ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadı, tam tersine bu özelliğini her fırsatta gururla ifade etti. Bu vasfı aynı zamanda onun milletiyle güçlü bir bağıydı. Siyasetle uzun yıllar boyunca uğraşan herkes bilir ki bu alanda ayakta kalmak, kalıcı olmak öyle kolay değildir. Milletin dilini yakalamak kolay değildir. Milletin gönlünde yer etmeden böyle bir başarı elde edilemezdi. Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel işte tüm bu vasıfları üzerinde toplayan, bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir. Ülke içinde gittiğim pek çok yerde kendisinin ve hizmetlerinin izine rastladığımı özellikle belirtmek isterim. Gerek İslamköy'de bizzat yaptırdığı külliye, gerekse de Güniz Sokak’taki evi bundan sonraki nesillere onu anlatan, onun hatırlarını yaşatan eserler olacaktır. Özellikle belgeleriyle adeta bir arşiv haline gelmiş ve Güniz Sokak'ta da bundan sonra gençliğin, milletin hizmetine sunulabilecek bir gelecek, inanıyorum ki siyasetle ilgilenen veya ilgilenmeyen gençliğimize de yol açacaktır. Bir kez daha ailesinin, sevenlerinin, ülkemizin başı sağolsun diyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Tüm ailesine tekrar başsağlığı dileklerimi, şahsım milletim adına iletiyorum, teşekkür ediyorum.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in naaşı, saygı duruşu ve Meclis'te düzenlenen devlet töreninin ardından top arabasına konuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki resmi törenin ardından, Demirel'in naaşı, top arabasında ve kortej eşliğinde Kocatepe Camii'ne gitti.

Kortej Atatürk Bulvarı, Meşrutiyet Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi güzergahını izleyerek Kocatepe Camii'ne ulaştı.

Vatandaşlar caddelerde Demirel’in cenaze geçiş törenini izlerken o anı cep telefonlarına kaydedip fotoğraf çekti. Vatandaşlar cenaze aracını Kocatepe Camii’ne kadar eşlik etti.

Cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından havayoluyla Isparta'ya gitmek üzere yola çıktı.

Demirel'in naaşı uçaklamemleketi Isparta'ya getirildi. Ankara'da düzenlenen resmi törenin ardından Demirel'in naaşı Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağıyla Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na getirildi. Havalimanında düzenlenen törene kardeşi Şevket Demirel'in yanı sıra protokol üyeleriyle vatandaşlar katıldı.

Havalimanına ilk olarak Cumhurbaşkanlığı'na ait Türkiye Cumhuriyeti TUR uçağı ve Şevket Demirel'i taşıyan uçak indi. Ardından Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızlarına ait kargo uçağı iki askeri jet uçak eşliğinde havalimanı semalarında görüldü. Kargo uçağı havalimanına iniş yaparken askeri uçaklar havalimanı üzerinde 4 sorti yaparak Isparta'dan ayrıldı. Demirel'in naaşı askerlerin omzunda uçaktan indirilerek askeri cenaze aracına konuldu.

Buradan alınan cenaze konvoy eşliğinde ilk olarak Süleyman Demirel Üniversitesi'ne götürüldü. Burada Demirel'in naaşını taşıyan aracında üzerine öğrenci ve öğretim üyeleri tarafından karanfiller ve Isparta Gül'leri atıldı.Kısa bir turun ardından üniversiteden çıkan konvoy şehir merkezine geldi. Şehir merkezinde Demirel'in naaşını taşıyan aracı binlerce Ispartalı karşıladı. Mimar Sinan Caddesi boyunca sıralanan Ispartalılar Demirel'in naaşı üzerine Isparta Gül'ü ve karanfil attı. Aynı zamanda çevre binalardan da gül atıldı, dua edildi. Konvoyun geçeceği Mimar Sinan Caddesi üzerine ise tonlarca gül suyu sıkıldı.

Şehir merkezindeki vatandaşların uğurlama töreninin ardından Demirel'in naaşı doğduğu topraklar olan İslamköy'e getirildi. Cenaze yarın toprağa verilmek üzere Şehriban Hatun Camii morguna konuldu.

TÖRENLE DEFNEDİLDİ

Solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için bugün Isparta'da resmi cenaze töreni düzenlendi. Atabey ilçesine bağlı İslamköy Mahallesi Şehriban Hatun Camii'nde düzenlenen cenaze törenine Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yanı sıra çok sayıda tanınmış sima ve vatandaşlar katıldı.

Namaza saatler varken caminin avlusu doldu, cenazeye katılanlar külliyenin dışına taştı. Cenaze namazından önce sıkışıklık nedeni ile izdiham yaşandı. Anonslarla cemaatten bir adım geri gidilmesi istendi. Anonsların ardından Demirel'in cenazesi, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tören birliği tarafından cami morgundan alınarak tekbirler eşliğinde musalla taşına konuldu. Tabutun üzerine Demirel'in fötr şapkası bırakıldı, etrafına gül yaprakları serpiştirdi. Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz tarafından kıldırılan cenaze namazında Demirel'in kardeşi Şevket Demirel en önde saf tuttu. Kılınan namazın ardından Demirel'in naaşı askerlerin omuzlarında askeri cenaze aracına konularak toprağa verileceği Çalca Tepesi'ndeki hazırlanan anıt mezara götürüldü.

MEZARIN ÜZERİ TÜRK BAYRAĞIYLA KAPATILDI

Demirel'in naaşının Çalca Tepesi'ndeki anıt mezara askeri törenle defnedilmesi sırasında ailesinin isteği üzerine basın mensuplarının görüntü almaması uyarısında bulunuldu. Görevliler görüntü alınmasını önlemek için dev Türk Bayrağı'yla mezarın üzerini kapattı. Bu sırada mezara Demirel'le özdeşleşen fötr şapkanın da konulduğu görüldü. Defin işleminin tamamlanmasının ardından Türk Bayrağı askerler tarafından kaldırıldı. Daha sonra vatandaşların ve protokol üyelerinin mezara toprak atmasına izin verildi. Aynı zamanda mezara karanfiller bırakıldı.

ÇEŞİTLİ İLLERDEN TOPRAKLAR GETİRİLDİ

Cenaze töreni öncesi Demirel'in arkadaşları, partililer ve vatandaşlar tarafından Türkiye'nin çeşitli illerinden topraklar getirilmesi dikkat çekti. Demirel'in siyasi yasaklı olduğu yıllarda kendisini Şanlıurfa Harran'da ağırladığını söyleyen 76 yaşındaki Mahmut Özyavuz, 1963 yılından beri tanıştıklarını kaydetti. O yıllardan beri görüştüklerini anlatan Özyavuz, "Son görevimizi Demirel için yapıyoruz. Allah rahmet eylesin. Hepimizin, Türkiye'nin başı sağolsun. Fakir babasıydı, Türkiye'nin mimarıydı." dedi. Yine Demirel'in partisinde Bilecek il başkanlığı yaptığını belirten Hüseyin Sami Ersan da memleketinden getirdiği toprağı Demirel'in mezarına döktü.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.