Header Ads

TBMM Başkanlığı Seçim Süreci Yarın Başlıyor


Başka Haber

TBMM Başkanlığı seçimi için ilk tur oylama 30 Haziran Salı günü yapılacak. AKP, TBMM Başkanlığı için İsmet Yılmaz'ı CHP, Deniz Baykal'ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ve HDP Dengir Mir Mehmet Fırat'ı aday gösterdi.

CHP, MYK'dan TBMM'nin en yaşlı üyesi sıfatıyla geçici TBMM Başkanlığı'nı da üstlenen Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın aday gösterilmesi kararı çıktı.

Adaylar arasında çalışmaya başlayan ilk isim de Baykal oldu. Baykal, Davutoğlu, Bahçeli ve Demirtaş'ı ziyaret ederek, görüşlerini paylaştı.

MHP'den ise İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu TBMM Başkanlığı için başvuru yaptı. İslam Konferansı Teşkilatı'nın eski genel sekreteri İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde de CHP ve MHP'nin çatı adayı olmuştu.

İhsanoğlu Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'yla görüşecek ama Demirtaş'ı ziyaret etmeyecek. Bu tavır HDP tarafından sert bir dille eleştirilmişti.

HDP'nin adayı ise eski AKP kurucusu olan Mersin milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat oldu. Fırat bugün Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'yla görüşecek. MHP'ya yapılan görüşme isteği ise MHP tarafından reddedilmişti.

Adayını en son açıklayan parti AKP oldu. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz aday gösterildi. Yılmaz, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş'la görüştü.

BAŞKANLIK SEÇİMİ SÜRECİ

Seçim için ilk tur oylama 30 Haziran Salı günü yapılacak. İkinci tur oylamanın da aynı gün yapılması kararı alındı. Üçüncü ve dördüncü turlar ise 1 Temmuz'da yapılacak.

Birinci ve ikinci turlarda seçim için 367 oy aranacak. Üçüncü turda seçilmek için aranacak oy sayısı ise 276 olacak. Dördüncü yani son turda ise en çok oyu alan iki aday yarışacak ve oylamaya katılanların salt çoğunluğunun oy verdiği aday seçilecek.

Bu tablo hiçbir partinin tek başına iktidar olma imkânına sahip olamadığı yeni TBMM'de başkan seçimi için ince hesapların yapılma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Partilerin birbirleriyle uzlaşamamaları halinde dördüncü tura kadar TBMM Başkanı'nın seçilme ihtimali yok.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.