Header Ads

Terör Saldırıları: Tunus'ta 28, Kuveyt'te 24 ve Fransa'da 1 Kişi Yaşamını Yitirdi


cihan/reuters

Tunus'taki otel saldırısında 27 kişi hayatını kaybetti. Kuveyt’in doğu bölgesinde Şiilere ait bir camiye, Cuma namazı sırasında intihar saldırısı düzenlendi. Patlamada en az 8 kişi ölürken onlarca kişinin de yaralandığı kaydedildi.

TUNUS

Tunus İçişleri Bakanlığı, turistik mekânlarıyla ünlü Sousse bölgesinde bir otele gerçekleştirilen saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Imperial Marhaba Oteli'ndeki saldırıda ölenlerin çoğunun turist olduğunu söyleyen İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mohammed Ali Aroui, milliyetleri hakkında bir açıklama yapmadı.

Saldırıda yer alanlardan biri, güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmada yanındaki kalaşnikov tüfekle ölü olarak ele geçirildi.

Arap Baharı'nı tetikleyen protestoların başladığı Tunus'un başkenti Tunis'e 150 kilometre uzaklıktaki Sousse bölgesini Avrupa ve çevre ülkelerden gelen pek çok turist ziyaret ediyor. Ülke, Mart ayında Bardo müzesine gerçekleştirilen ve pek çok turistin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra terörist eylemlere karşı alarma geçmiş durumda.

Tunus İçişleri Bakanlığı, ülkenin en önemli turistlik merkezlerinden Suse şehrinde bir kişinin otel önünde silahlı saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı, saldırıda 28 ölü, 36 yaralı olduğunu bildirdi. Bakanlık, ölenler arasında İngiliz, Alman, Belçikalı ve Tunuslu turistlerin bulunduğunu duyurdu.

Suse’nin Kantavi turistlik bölgesinde İspanyolların işlettiği Riu Imperial Marhaba Hotel önünde gerçekleşen saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Beji Kaid Essebsi ile Başbakan Habib Esseyd, bölgeye gitti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mohammed Ali Aroui, daha önce saldırıyı iki kişinin gerçekleştirdiğini açıklamış, saldırganlardan birinin güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmada yanındaki kalaşnikov tüfekle ölü olarak ele geçirildiğini söylemişti.KUVEYT

Kuveyt'in doğusundaki Savabir bölgesinde Cuma namazı sırasında Şiilere ait İmam es-Sadık camisine yönelik intihar saldırısı düzenlendiği bildirildi. Kuveyt’te IŞİD'in üstlendiği Şiilere ait bir camiye Cuma namazı sırasında yapılan intihar saldırısında, ölü sayısı 24'e yükseldi. Patlama sonrası ülkede toplu Ramazan programları iptal edildi. Toplam 2 bine yakın kişinin bulunduğu camide meydana gelen şiddetli patlamada, onlarca kişi de yaralandığı belirtildi. Yaralılar bölgedeki Emiri Hastanesi'ne kaldırılırken 2 kişinin sağlık durumunun kritik olduğu ifade edildi.

Kuveyt, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’deki devlet dairelerini ele geçiren Şii Husi milislerine karşı gerçekleştirilen askeri operasyona destek veren ülkeler arasında yer almıştı. Irak’ın işgalinin ardından 25 yıldır silah seslerinin duyulmadığı Kuveyt’teki patlama halkta endişeye sebep oldu.

Öte yandan Kuveyt yönetimi, Ortadoğu’da hızla yayılan IŞİD terör örgütüne karşı da sert tavır alan ülkeler arsında olduğu biliniyor.


FRANSA

Yerel medya, patlamada bir kişinin öldüğünü 2 kişinin de yaralandığını aktardı. Ayrıca başı kesilmiş bir cesedin de fabrika yakınında bulunduğunu kaydetti. Fransız medyası, elinde IŞİD tarafından kullanılan bayrak bulunan bir kişinin fabrikaya girerek gaz tüplerini hava uçurduğunu iddia etti Saldırganın yalnız olmadığı da belirtiliyor. Bu arada bir kişinin patlamadan kısa bir süre önce fabrikada patlama meydana geleceğini internet sitesinden duyurduğuna da dikkat çekildi. Olay yerine jandarma özel harekat birimin de sevk edildiği belirtiliyor.

Fransa'nın güneydoğusundaki Isere'de bir gaz fabrikasındaki patlamayla ilgili bir kişi yakalandı. Fransız Haber Ajansı AFP, 30 yaşlarındaki bir kişinin Fransa İç İstihbarat Birimi (DGSI) tarafından yakalandığını duyurdu.

Bu arada Fransa Başbakanı Manuel Valls, saldırının meydana geldiği Rhone Alpes bölgesinde tüm hassas noktalardaki güvenliğin artırılması emrini verdi. Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'nın acil olarak olay yerine gideceği duyurulmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.