Header Ads

Trans Onur Yürüyüşü Binlerce Kişinin Katılımıyla Yapıldı


ajanslar foto: sendika/dha

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde düzenlenen 6. Trans Onur Haftası, Taksim'de binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle son buldu.

İstiklal Caddesi girişinde gökkuşağı bayrakları biraraya gelen kitle, homofobi ve transfobi karşıtı sloganlar attı.

Kitlenin en önünde "Bize bir yasa lazım/Ji mera qanunek pêwiste" yazılı pankart açıldı, hemen arkasında "Ne hastayız, ne yalnız, görün artık buradayız" ve "Trans evi/Mala transa" pankartı yer aldı. 60 metrelik mavi-beyaz-pembe dev bayrakla yürüyüşe geçen kitle, "Nefret öldürüyor, devlet görmüyor", "Trans cinayetleri politiktir", "Susma haykır translar vardır", "Aşk aşk hürriyet uzak olsun devlet", "Devletin başına dönme gelecek" sloganları attı.

İstiklal Caddesi'nin ortasında barikat kuran polise binlerce kişi, "Polis kaç kaç kaç ibneler geliyor", "Faşizme karşı bacak omuza" sloganlarıyla karşılık verdi. Polis barikatını açtıran kitle, Demirören AVM'yi de protesto etti.

Islık ve zılgıtlarla isyan koşusu gerçekleştiren binlerce kişi, Tünel Meydanı'na yürüdü.Tünel Meydanı'nda İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği adına bir basın açıklaması yapan Ebru Kırancı, “Yeni anayasa yapım sürecinde eşitliği düzenleyen 10. maddeye 'cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği' ibarelerinin eklenmemesi, ağır tahrik indirimlerinin kaldırılmaması, devletin, dolayısıyla AKP hükümetinin trans katliamlarına açık olarak çağrısıdır" dedi.

Kırancı, trans bireylere yönelik nefret suçlarında artış olduğu vurguladı. "Cinayet ve yaralamaları cezalandırmamak, suça davettir" diyen Kırancı, devletin trans toplumunun temel yaşam haklarını garanti altına alması gerektiği söyledi.

Kırancı şunları kaydetti:

"Kamusal alan içinde yaşam içindeki durumu toplum ve devlet tarafından belirlenmektedir. Nefret cinayetlerindeki bu artış devlet politikalarının ve toplumdaki değerler sisteminin bir ürünüdür. Anayasadan ağır tahrik indirimlerinin kaldırılmaması devletin ve AKP hükümetinin trans katliamlara açık çağrısıdır. Bu yüzden 'Bize bir yasa lazım.' İster marjinal ister sapkın olarak tanımlayın, toplumun tüm renkleri buradayız. Bugün bizlerin ayağındaki zincirler yarın hepimizi tutsak kılacaktır, nefret cinayetlerine, ötekileştirmeye, katledilmeye karşı bize bir yasa lazım. Nefrete inat yaşasın hayat."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.