Header Ads

Türkiye Barolar Birliği, Gönüllü Avukatlardan Oluşan 'Seçim Güvenliği Merkezi' Kurdu


cha

Türkiye Barolar Birliği, (TBB) 7 Haziran seçimlerini yakından takip etmek için gönüllü avukatlardan oluşan 'Seçim Güvenliği Merkezi' kurdu. Birlik Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, seçim atmosferinin normalleşmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye genelinde 'Oy ve Ötesi', aynı zamanda Ankara özelinde de 'Ankara’nın Oyları' ile birlikte hazırlıklarını yürüten Türkiye Barolar Birliği, 7 Haziran’da sandıkları yakın takibe alacak. Seçimlerin hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesine katkı sağlamak için oluşturulan TBB Seçim Güvenliği Merkezi’nde görev alacak gönüllü avukatlar, tüm gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak, oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Türkiye’nin her yerinden 0312 988 16 70 (6 hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi’nde, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi’nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak. Amaç, ülke çapında oy güvenliğini sağlamak. Hali hazırda 45 ilde örgütlenmesi tamamlayan Oy ve Ötesi’nin, Türkiye’de kullanılacak oyların yüzde 62’sini kontrol altında tutması bekleniyor.

Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak, durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

"SEÇİM ATMOSFERİNİ NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ"

Son dönemde seçim güvenliğini tehlikeye düşürecek pek çok gelişme yaşandığına dikkat çeken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, seçim atmosferinin normalleşmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Feyzioğlu, “Seçimlere güvenin yitirilmesi toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlikedir. TBB Seçim Güvenliği Merkezi ile hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi, vatandaşların iradesinin özgürce sandığa yansıması, seçmenin oy hakkının serbestçe kullanabilmesi için yasal koşulların yerine getirilmesi ve takibine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.