Header Ads

Yunanistan'da Kriz: Referandum Öncesi Bankalar Kapatıldı, Atina'da Toplu Ulaşım Ücretsiz Oldu


cihan/iha

Yunanistan'da, sabaha karşı yayınlanan kanun hükmünde kararname ile bankaların 28 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde kapalı olması ve ATM'lerden günlük 60 Euro'luk para çekme limiti getirildi.

Başkent Atina'da toplu taşıma araçları 6 Temmuz'a kadar bedava olacak.

Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakan Vekili Hristos Spirtzis, Atina'da toplu taşıma araçlarının 6 Temmuz'a kadar ücretsiz olacağını duyurdu.

Toplu taşıma araçlarında bedava hizmet, metro, otobüs, troleybüs, tramvay ve elektrikli tren için geçerli olacak.

Bu uygulama Selanik ve ülkenin diğer şehirlerindeki toplu taşıma araçlarının özel sektör tarafından işletilmesi sebebiyle geçerli olmayacak.

Belirsizliğin artması üzerine huzursuz olan ve paralarını bankalardan çekmek isteyen Yunan halkı, ATM önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Atina sokaklarında hissedilen endişenin yerini korkuya bırakmasının ardından vatandaşlar bankalardaki paralarını çekmeye başladı.

Referandum anketleri

Yunan parlamentosunun referanduma yeşil ışık yakmasının ardından 5 Temmuz'da halkın nasıl bir tercihte bulunacağı merak ediliyor. Yunan gazeteleri, parlamentoda referanduma yeşil ışık yakılmadan önce vatandaşa tercihini sordu.

Bugünkü sayısında merkez sol çizgide yayın yapan To Vima gazetesinin Kapa Research şirketine yaptırdığı anketten Başbakan Çipras'ın arzu ettiğinin tam tersi bir sonuç çıktı. Halkın yüzde 47,2'si kreditörler ile anlaşmaya 'Evet' derken, yüzde 33'ü ise 'Hayır' dedi. Vatandaşların yüzde 18,4'ü ise 'kararsız' olduğu cevabını verdi. Vatandaşların yüzde 55,3'ü 25 Ocak'ta yapılan seçimlerden bu yana işlerin kötü gittiğini düşünüyor.

Proto Thema gazetesinin ALCO şirketine yaptırdığı ankete göre de vatanadaşların yüzde 57'si hükümete "kemer sıkma önlemleri bile olsa imzalayın" mesajı verdi. Gazete, vatandaşların Çipras'a Euro'ya 'Evet', Drahmi'ye ise 'Hayır' cevabını verdiği yorumunda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Ülkenin kreditörlere teslim edilmesini reddettik. Kreditörler istese de istemese de referandum yapılacak" demişti. Çipras, 5 Temmuz'da yapılacak referandumda Yunan halkını kreditörlerin anlaşma için şart koştukları önlemlere 'hayır' demeye davet etmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.