Header Ads

Yurtdışındaki Türkler Seçimini Yaptı: Katılım Oranı %32.5 Oldu


DW Türkçe/CHA

Yurtdışında yaşayan Türkler için oy kullanma süresi 31 Mayıs akşamı sona erdi. YSK, yurtdışından toplam katılım oranını yüzde 32.5 olarak açıkladı.

Almanya'da yaşayan Türk seçmenlerin oy kullanma işlemleri tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre Almanya'da 8-31 Mayıs tarihleri arasında oy kullanma hakkına sahip 1 milyon 405 bin 008 T.C. vatandaşından 482 bin 530'u sandık başına gitti.

Almanya'da seçime katılım oranı yüzde 34.3 olarak gerçekleşti.

Geçen yıl Ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde özellikle randevu sisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle katılım yüzde 8.1'de kalmıştı.

Avusturya ve İsviçre'de ise katılım daha yüksek oldu. YSK verilerine göre Avusturya'da seçmenlerin yüzde 34.7, İsviçre'de ise yüzde 39.4'ü sandığa gitti.

Dünya çapında ise yurtdışında kayıtlı 2 milyon 866 bin 971 seçmenden 931 bin 454'ü oy kullandı. Böylece dünya çapında 2015 Genel Seçimleri'ne katılım yüzde 32.5 olarak kaydedilmiş oldu.

Havaalanları ve sınır kapılarında oy kullananların sayısı ise 100 bin olarak açıklandı. Yurtdışında kullanılan oylar Türkiye'ye götürülerek sayılacak.

Yurtdışında yaşayan Türkler 7 Haziran'daki seçimlerde toplam seçmenin yaklaşık yüzde 5'lik bölümünü oluşturuyor.

Yurt dışı oylar, Türkiye'ye getirilmeye başlandı

Milletvekili genel seçimleri için yurt dışı temsilciliklerdeki oy kullanma işleminin tamamlanması sonrasında oylar Türkiye’ye getirilmeye başlandı. Yurt dışında yaşayan seçmenlerin 33 gümrük kapısındaki oy verme işlemi ise 7 Haziran günü sona erecek.

Resmi olmayan sonuçlara göre gümrükler de dahil olmak üzere kullanılan 1 milyon 27 bin 241 oylar seçim takvimi planlamasına göre bugün (2 Haziran) charter uçak seferi ile Münih-Lyon’dan akşam Ankara Esenboğa Havalimanı’na getirilecek. Oylar oradan karayolu ile ATO Congresium’a nakledilecek.

Yine 03 Haziran günü charter seferi ile gece Köln, Berlin-Londra’dan getirilecek oylar yine ATO Congresium’da sayım için depolanacak. 04 Haziran’da uçakla Atatürk Havalimanı’na getirilip Bakırköy’e nakledilen yurt dışı oyları da karayolu ile gece Ankara ATO Congresium’a ulaştırılacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.