Header Ads

IŞİD, PKK ve DHKP/C'ye operasyon: 251 kişi gözaltında, 1 kişi öldü


sputnik/cihan

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde 4 örgüte birden 5 bin polisle hava destekli operasyon düzenledi. Bağcılar'da çıkan çatışmada 1 DHKP/C'li öldü. Ankara ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarla birlikte de gözaltı sayısı 251 olarak verildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eş zamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul'da Edirne ve Bursa gibi çevre illerden destek için gelen özel harekat ve çevik kuvvet polisleri eşliğinde düzenlenen operasyonun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H, DHKP/C, PKK'ya yönelik olduğu öğrenildi. İstihbarat, Özel Harekat şubeleri ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı ekiplerin yanı sıra Yunus timleriyle çok sayıda polis helikopterinin destek verdiği operasyonda 140 adrese baskın düzenlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Beyoğlu başta olmak üzere 26 ilçede düzenlediği eş zamanlı operasyonda 2 bini Çevik Kuvvet polisi olmak üzere yaklaşık 5 bin personel görev aldı. Şu ana kadar 36'sı yabancı uyruklu 98 kişi gözaltına alındı.

BAĞCILAR'DA ÇATIŞMA ÇIKTI: 1 DHKP/C'Lİ ÖLDÜ

Bağcılar'da polisle çatışma giren DHKP/C üyesi bir kadın öldürüldü. Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bağcılar Yeni Mahalle Bülbül Sokak'taki bir adrese baskın düzenledi. Kısa süreli çatışma sonrası DHKP/C üyesi olduğu tespit edilen bir kadının öldürüldüğü öğrenildi.

ANKARA'DA 9 GÖZALTI

Öte yandan Ankara'da da PKK ve IŞİD bağlantılı kişilere yönelik 12 ayrı adrese düzenlenen operasyonda, 9 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, il genelinde 12 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Sabah erken saatlerde düzenlenen operasyona çok sayıda polis katıldı. Operasyonda çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzemenin ele geçirildiği öğrenildi.

URFA'DA 49 ADRESE BASKIN

Bu arada Şanlıurfa'da İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK'ya yönelik Ceylanpınar, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde 49 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. 35 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

ADIYAMAN'DA IŞİD OPERASYONU

Adıyaman'da IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri IŞİD ile bağlantıları olduğu öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.