Header Ads

3 günlük bekleyiş sona erdi: Günay Özarslan’ın cenazesi toprağa verildi


cihan/indymedia

İstanbul'da gerçekleştirilen polis operasyonunda öldürülen Günay Özarslan'ın cenazesinin kaldırılması için Valilik'ten izin çıktı. Özarslan'ın cenazesi Gazi Cemevi'nden çıkarıldı

İstanbul polisi, üç gün önce il genelinde büyük çaplı bir operasyon yaptı. Operasyonda, Bağcılar Yenimahalle Sümbül Sokak’ta polise karşılık verdiği iddia edilen Günay Özarslan isimli kadın öldürüldü. Gazi Cemevi'nde bulunan Özarslan’ın cenazesi için üç gündür yapılamıyordu.

CHP Milletvekilleri ve Alevi kanaat önderlerinin araya girmesiyle İstanbul Valiliği cenazenin kaldırılmasına izin verdi.

Anlaşmanın ardından Gazi Cemevi önündeki barikatları kaldıran esnaf ve mahalleli, küreklerle moloz temizledi.

Cenaze Gazi Cemevi'nden çıkartıldı. Cenazeye yüzlerce kişi eşlik etti. Mezarlık girişinde, kadınların taşıdığı Özarslan'ın cenazesi, burada toprağa verildi. Cenazenin defnedilişi esnasında gazetecilerin görüntü almasına izin verilmedi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada da "27.07.2015 Pazartesi Günü cenazenin defin töreninin yapılması için görüşmek isteyen milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan heyet ile Valilik yetkililerimiz biraraya gelmiş ve bu görüşme sonucunda cenazenin silah taşıma, yüz kapama, örgütsel kıyafet giyme ve propaganda yapma gibi kanunların yasakladığı eylemlere tevessül etmemek ve en kısa güzergahın kullanılması kaydıyla dini hassasiyet ve geleneklere göre defnedilmesinde bir engellemenin söz konusu olmayacağı hususlarında mutabık kalınmıştır." denilmişti

Dün akşam çıkan olaylarda çevik kuvvet polisi Muhammet Fatih Sivri, silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.