Header Ads

'Acı reçete'nin ikinci bölümü de Yunanistan Parlamentosu'ndan geçti, binler protesto etti

sputniknews

Yunanistan'ın iflastan kurtulmak için üçüncü kurtarma paketi karşılığında ön koşul olarak kabul ettiği sert teklifler içeren reform programının ikinci bölümü Yunan Parlamentosu'nda kabul edildi. Yunanistan’ın, Euro Bölgesi ile imzaladığı kurtarma paketini karşılığında kabul ettiği ön koşulların Meclis’te görüşüldüğü saatlerde sendikalar sokaktaydı.

Acil koduyla yasa tasarı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sert tartışmaların ardından sabaha karşı yapılan oylamada, hükümet ve Avrupa yanlısı muhalefet partilerinden 230 milletvekilinin ''evet'' oyuyla onaylandı. 300 sandalyeli parlamentoda 298 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 63 milletvekili ''hayır'' oyu kullanırken, 5 milletvekili ise çekimser kaldı.

Oylamada, hükümetin reform paketine itiraz eden SYRIZA'lı 31 milletvekili "hayır" oyu verdi. Bir önceki oylamada ret oyu veren eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in ise "evet" oyu kullandığı dikkati çekti. Parlamentoda, reform paketinin birinci bölümüyle ilgili cuma günü yapılan oylamada, aralarında Varufakis'in de bulunduğu SYRIZA partisinden 38 milletvekili tekliflere karşı ret oyu kullanmıştı.

Reform paketinin ikinci bölümü, taşınmaz varlıklarına getirilen ek vergilerin (ENFIA) 2016'ya kadar sürdürülmesi, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kesilmesi, kira gelir vergilerinin ve ödeme süresi sona eren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi borcunu ödemeyenlerin evlerinin ihaleye çıkarılması, televizyon kanallarının izin ücretleri ve reklam vergilerinin yeniden belirlenmesi ve tüm bunlarla ilgili yeni bir hukuk muhakemeleri kanunu oluşturulması gibi konuları kapsıyor.

SOKAKTA ÇATIŞMA

Parlamentonun da bulunduğu Sintagma Meydanı’nda bir araya gelen binlerce Yunan, KDV’lerin yüzde 13’den yüzde yüzde 23’e çekilme ve emeklilik yaşının 67’ye çıkarılmasının da aralarında bulunduğu sert önlemlerin kabul edilmesini protesto etti. Göstericilerle polisler arasında çatışma çıkarken, parlamento binasının çevresinde güvenlik kordonu oluşturuldu.

ÇİPRAS: TEDBİRLER DÜŞÜK GELİRLİLERİ ETKİLEMEYECEK

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunan hükümetinin kabul ettiği anlaşmayla Yunanistan'ın nakit ihtiyacının karşılanacağını ve eurodan çıkma tartışmalarının sona ereceğini söyledi.

Reform paketinin Yunan parlamentosunda onaylanmasıyla kreditörlerle yarından itibaren başlayacak müzakerelerde borcun sürdürülebilir olması için yeniden yapılandırılmasının da görüşülmeye başlayacağını ifade eden Çipras, reform paketinde ye alan tedbirlere ilgili olarak da bu tedbirlerin düşük gelirlileri etkilemeyeceğini ve kredi borcu nedeniyle kimsenin kendisinin ve ailesinin kaldığı evi kaybetmeyeceğini belirtti.

Başbakan Çipras, Yunan hükümetinin Avrupalı muhafazakarlara karşı mücadele verdiğini ancak arzu edilen sonuca ulaşamadığını söyledi.

Yunan hükümetinin kreditörlerle olan mücadelede yanlışlar yaptığını ancak aldığı kararlardan pişman olmadığını belirten Çipras, "Muhafazakarlar Yunan hükümeti ve halkına karşı bir galibiyet kazanmış olabilirler ancak çok değerli bir şey kaybettiler. Avrupa ve dünya kamuoyu üzerindeki hegemonyalarını yitirdiler. Avrupa bundan sonra eski Avrupa olmayacak. Verdiğimiz mücadele için gurur duyuyoruz" dedi.

'YUNANİSTAN'I EURO KUŞAĞINDA İSTEMİYORLAR'

Çipras, Avrupalı liderlerle varılan anlaşmaya rağmen Yunanistan'ı Euro Kuşağı'nda istemeyen çevreler bulunduğunu savunarak, "Muhafazakarlar egemenliğini sürdürüyor. Ama mücadele başladı, sürüyor ve sürecek" diye konuştu.

Yunan Parlamentosu daha önce de Katma Değer Vergilerinin artırımı, vergi oranlarının ve emeklilik koşullarının yeniden yapılandırılması ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Birliği (EU) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerinin (Troyka) Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam etmesi gibi köklü reformlar içeren reform paketiyle ilgili yasa tasarısını onaylamıştı.

Euro Grubu liderlerinin, Yunanistan'a 3 yıl sürecek üçüncü kurtarma kurtarma programı karşılığında anlaştığı 86 milyar euro civarındaki krediyi serbest bırakması ve nihai anlaşmayla ilgili müzakerelerin başlaması için ön koşul olarak sunduğu reform paketi 2018'e kadar aşamalı olarak yüzde 3,5 faiz dışı kredi sağlanması hedefiyle 12 milyar euroluk tasarruf tedbirleri içeriyor.


Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150723/1016700187.html#ixzz3ghQISs00

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.