Header Ads

Afrika'nın en çok fotoğraflanan aslanı 'Cecil' avcılar tarafından öldürüldü


Zimbabve’de safari sevenlerin gözdesi olan ülkenin en meşhur aslanı ‘Cecil’, avcılar tarafından öldürüldü. Harare Profesyonel Avcılar ve Rehberler Derneği (ZPHGA), Celil’in ani ölümünü araştırdıklarını belirtirken, hayvansever dernekleri ayağa kalktı.

ZPHGA, Cecil’in Hwange Ulusal Parkı dışında vurulmuş olabileceğini, özel safari alanlarında avlanmanın serbest olduğunu da açıklamasına ekledi.

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok fotoğraflanan aslan olarak ün kazanan ‘Siyah Yeleli Cecil’, 13 yıldır Batı Zimbabve’nin Hwange Ulusal Parkı'nda dişi aslan Jericho ile yaşıyordu. Yerlilerin açıklamalarına göre, bazı safariciler Celil’i görebilmek için çok uzun yolculuklara katlanıyorlardı. Siyah Yeleli Aslan, misafirlerinin yanında sakin hareketleri ile tanıyordu.

Celil’in ölüm nedeni henüz netleşmezken, iddialara göre önce okla yaralandı ve arkasından silahla öldürüldü. Celil can verdiğinde boynunda tasması da vardı. Celil’in ardından bir turist Facebook mesajında, “Kalb kırıcı bir durum. Celcil çok güzel, görkemli gerçek bir kraldı. Onu çok özleyeceğiz” sözleri ile üzüntüsünü dile getirdi.

Elmas ve altın kaynakları yanında Safari turizmi ile de bilinen Zimbabve’de yabancı turistler bir aslan avı için 45 bin dolara kadar ücret ödeyebiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.