Header Ads

AKP ve CHP arasında oluşturulan koalisyon heyetleri ilk görüşmeyi yaptı


aa/cihan foto: akp/chp

AKP ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında oluşturulan koalisyon heyetlerinin ilk görüşmesi sona erdi. Ankara Palas Devlet Konukevi’ndeki görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

Heyetler

AKP heyetinin başında Kültür Bakanı Ömer Çelik var. Diğer isimler; Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz, Taha Özhan ve Osman Can.  AKP ile yürütülecek koalisyon çalışmaları için CHP heyetinin başında ise Parti Sözcüsü Haluk Koç bulunuyor. Diğer isimler; genel başkan yardımcıları Selin Sayek Böke ile Faik Öztrak, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi başdanışmanı Rasim Bölücek. Bu isimler, Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon için çıktığı ilk tur kapsamında yaptığı CHP ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na eşlik edenler.

Çelik: 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var
AKP heyetinin başkanı Kültür Bakanı Ömer Çelik ise ilk toplantıyı 'verimli ve samimi' olarak nitelendirdi. "Genel anlamda konuşacaklarımızın üzerinden geçtik, maddeleri belirledik. Pazartesi ya da Salı günü heyetlerle oturacağız ve her bir konuya göre, heyete katılımlar olabilecek. Gün aşırı bir araya gelerek 4-5 maddeyi bitirmeye çalışacağız." dedi.

Çelik şöyle devam etti:

"İki ayrı partiden bahsediyoruz. Ak Parti başka partiye dönüşmeyecektir. Ak parti olarak kalacaktır. CHP için de aynısı geçerlidir.  Tek parti mantığı oluşturmak için oturmuyoruz.  İki partinin birbirine benzemesi demek Türkiye’de siyasetin bitmesi demektir. Belirlenen maddelerde nasıl bir yakınlık kurabiliriz, ne kadar çok ortaklığımız olabilir. Baktığımız şey budur. Kendi içimizdeki çalışmalar 25 saate ulaştı. Bizi yorucu ve dinamik bir hafta bekliyor. Heyetimizde konulara göre yeni arkadaşlar olabilecek. Bu görüşmenin kendine has bir ritmi ve takvimi var.  Daha önce 10-15 güne ihtiyacımız var demiştim. Haluk Bey 12 gün demişti. 4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna verilebilirse müzakerelere geçilebilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek.Koalisyon görüşmelerinde son noktaya kadar ya da herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır. Bir arayış içerisindeyiz."


Koç: Önümüzdeki hafta sonuna kadar bütün başlıklar değerlendirilecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, koalisyon görüşmelerinin Pazartesi ya da Salı günü, gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar büyük bir ihtimalle bütün başlıklarının iki taraf çerçevesinde değerlendirileceğini söyledi.

İlk geniş kapsamlı görüşmelerini yaptıklarını söyleyen Koç, toplam 5 saatlik bir değerlendirme toplantısı yapıldığını aktardı. Her şeyin açık yüreklilikle konuşulduğunu ifade eden Koç şunları söyledi: ”Çeşitli müzakere başlıkları da belirlendi. Bunlar hükümetin Pazartesi veya Salı günkü toplantısına göre ya Pazartesi ya Salı günü gün aşırı devam ederek önümüzdeki hafta sonuna kadar büyük bir ihtimalle bütün başlıklar iki taraf çerçevesinde değerlendirilecek. Uzlaşılan, uzlaşılmayan, tartışma noktası olan mutlaka çeşitli konular var. Sonuçta bir koalisyon partisi inşa edilmiyor, koalisyon kurulmaya çalışılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar her seferinde ifade ettiğimiz kadar ciddi. Hem güvenlik boyutunda, hem ekonomik çerçeve içerisinde, çeşitli sıkıntılar hem kapımızda hem yaşadığımız boyutta. Onun için başından itibaren söylediğimiz bu çalkantılı dönemde Türkiye’yi çözümsüz bırakmamak adına kendi çıkarlarımızı öteleyip ülke çıkarlarını ön plana alan bir siyasi çizginin savunuculuğunu yapmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta yoğun bir şekilde hafta sonuna kadar devam edecek. Sonuçta bir uzlaşma olur ya da olmaz, bu demokratik kültürü biz Cumhuriyet Halk Partisi adına götürmeye çalışıyoruz.”

Suriye sınırında yaşanan olayların yeni olmadığını söyleyen Koç, “Bunu hazırlayan koşullar öteden beri var. Dış politikadaki görüşlerimiz var. Hepsi bir genel sonuca vardığında hem bir alt başlıklar boyutunda hem de genelinde bir değerlendirme ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

Koalisyon görüşmelerinin sonucu hakkında kesinlik arz etmeden bir şey söylemenin doğru olmayacağını söyleyen Koç, “Bu konudaki düşüncelerimizi söylemeyelim. Amaç ülkenin çözümsüz kalmaması, hükümetsiz kalmaması. Bu çalkantılı dönemde ülkenin önünü görebilmesi. Burada da 7 Haziran’da verilen bir mesaj var. Bu mesaj çıkan sonuca göre ‘bir araya gelip bir çözüm getirin diyor’ millet. O noktada üstümüze düşenleri yerine getirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Koalisyon konu başlıklarının belirlenip belirlenmemesiyle ilgili Koç şunları aktardı: “Bunlar yapıldı. Daha sonra açıklanır. Bakanlar Kurulu’nun olup olmamasına göre ilk konu başlığı bütün detaylarıyla ele alınacak. Herkes çok açık, çok net. Zaman zaman sert eleştirilerini yapıyorlar. Hepinizin tahmin ettiği başlıklar. Herkesin 7 Haziran sonrasındaki tavırları belli. Buradan nasıl ortaklaşılan noktalar tespit edilir hangi noktalarda buluşulur onlara bakıyoruz.”

‘Genel başkanlara bilgi verildi mi’ sorusuna Koç, “Genel başkanlar tabi ki toplantı öncesi ve sonrasında bilgileri paylaşıyoruz. Ondan sonraki süreci birlikte değerlendiriyoruz.” diye cevap verdi.

Başlıkların üzerinde bir uzlaşının olup olmadığı sorusuna Koç, şunları kaydetti: “Başlıkları reddetmek mümkün değil. Önemli olan o başlıkların içindeki temel konularda her iki partinin takındığı pozisyonların ortak bir noktaya gelip gelmemesi ve bununda bir koalisyon oluşturma noktasında bir programa dönüşüp dönüşmeyeceği. Sonuçta demokratik hayatımızın uzun zamandır alışık olmadığı bir süreci de ortaya koymuş oluyoruz. Birbirine zıt akımların, zıt görüşlerin temsil edildiği iki siyasi parti sandıktan çıkan sonuca saygı çerçevesinde bir ortak sonuç üretmeye çalışıyorlar. Herkes kendi siyasi kimliğini de koruyor ama önemli olan ülkenin çıkarlarını korunması diyerek bu taşın altına el koyuyor.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.