Header Ads

Artvin'de direniş kazandı: Jandarma ve maden şirketi Cerattepe'yi terk etti


dha/cha/kuzeyormanlarısavunmasi

Sabah saatlerinde Cengiz Holding tarafından yapılması planlanan maden için eylemlerini sürdüren Artvinliler kazandı. Sabah saatlerinde başlayan direnişin ardından, jandarma ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü ve maden şirketi çalışanlarını bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

NE OLDU?

Dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Artvin Cerattepe’de bölge halkının tüm itirazlarına karşın Cengiz Holding’in yapmayı planladığı bakır madeni işletmesi için jandarma yolu kapattı.

Jandarma, ağaç kesimi için direnen çevrecilere müdahale için 30 dakika süre verdi. Çevreciler ise "dağılmayacağız" yanıtını verdi.

Jandarmanın yol kesme ile ilgili evrak göstermemesi nedeniyle gerginlik oluştu.

Sosyal medyadan da #ArtvindeMadeneDurDe hashtagiyle çok sayıda paylaşımda bulunuldu ve destek istendi.

CHP'Lİ BAYRAKTUTAN: JANDARMA ENGELLİYOR

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da Twitter'dan ''Artvinli direniyor Jandarma engelliyor'' diyerek gerginliği duyurdu.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yasal savunma ve koruma hakkını kullandıklarını bildirdi. Madene izin verilmesi durumunda ormanda ÇED raporlarına göre 2 milyon civarında ağacın kesileceği belirtildi.

ARTVİN VALİLİĞİ ÖNÜNDE TEPKİ EYLEMİ

Bu arada, Cerattepe'de mücadele veren direnişçilere destek olmak isteyen Artvinliler de il merkezinde valilik önünde toplandıktan sonra portesto amaçlı yürüyüş düzenlendi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.