Header Ads

Bahçeli: '4. Turda 80 Geçersiz Oy Çıkacak'


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili konuştu. Seçim sırasında MHP'nin Meclis'te Genel Kurul'da olacağını dile getiren Bahçeli, "4. turda diyeceksiniz ki 2 aday var. Bu ne demektir, o zaman 80 tane geçersiz oy çıkacaktır." dedi.

Bahçeli, meclis başkanlığı seçimlerinde tur hangisi olursa olsun MHP’nin kendi adayını destekleyeceğini açıkladı. Başkan salt çoğunlukla seçilmeyecek ise o zaman 4. turda MHP’nin TBMM Genel Kurulunda olacağını belirten Bahçeli, “MHP’nin siyaset anlayışı ve ilkelerinde meclisi terk etme meclise girmeme gibi bir anlayış yoktur, böyle bir usul yoktur, meclise gireceğiz, kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. Diyeceksiniz ki iki aday dışında oy pusulasında isim yok, o zaman ne yapacaksınız? 80 tane geçersiz oy çıkacaktır, bunun manası budur.” diye konuştu.

Bu açıklamayla AKP'nin adayı İsmet Yılmaz'ın son turda seçileceği kesinleşti.

İkinci turdaki oylamada da 367 oy alan Meclis başkan adayı çıkmadığı için Meclis Başkanlığı seçiminin üç ve dördüncü turları bugün yapılacak.

İlk iki oylamada üye tam sayısının 2/3'ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranıyor.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan 2 aday için 4. oylama yapılacak. 4. oylamada en çok oy alan üye başkan seçilecek.

TBMM'de AKP'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin 80'er milletvekili bulunuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.