Header Ads

Bülent Arınç'tan HDP'li Nursel Aydoğan'a: Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus


cihan/meclis haber/cnntürk

"Terör" gündemiyle olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a yönelik sarfettiği "Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus..." sözü gerilim yarattı.


HDP'li Pervin Buldan, Bülent Arınç'ı özür dilemeye davet etti. TBMM'yi yöneten Şafak Pavey de kapanış öncesinde 'Kadın milletvekillerini incitici sözler sarf edilmiştir kürsüden' diyerek Arınç'ı eleştirdi.


Toplantı sonrası CHP'li kadın milletvekilleri de Arınç'ı özür dilemeye çağırdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, bir grup CHP milletvekiliyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Arınç'ın, Genel Kurul'un olağanüstü toplantısında, bir kadın milletvekiline "Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus" dediğini hatırlattı.

"CHP olarak bu cinsiyetçi, ayrımcı, aşağılayıcı ve kadın, insan haklarını ihlal eden sözleri şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullanan Böke, Parlamento bünyesinde böyle bir söz söylenmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Böke, "Bu kişinin siyasi hayatı, kadına karşı ötekileştirici, nefret diline dayanan onlarca sabıkayla doludur. Biz kadınlar olarak gülmeye, üretmeye, siyaset yapmaya, konuşmaya her gün devam edeceğiz. Kendisini kamuoyu önünde bu sözleri sebebiyle özür dilemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Milletvekilleri, basın toplantısında, "Savaşa hayır, artık analar ağlamasın" yazılı afişler taşıdı.


CHP'li vekillerin ardından ise aynı konu üzerine HDP'li kadın milletvekilleri de basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dünyanın her yerinde savaş kararlarını erkeklerin aldığını ama barışın savunucularının kadınlar olduğunu kaydetti. Buldan, "Sayın Arınç, bu cinsiyetçi yaklaşımı bir kenara bırakmak durumdadır. Başta HDP'li kadınlar olmak üzere tüm kadınlardan özür dilemesini istiyoruz. Ataerkilin koca çınarı Arınç, kadınların konumunu hazmedemeyen bir görüntü vermiştir. Bu ikazı kadınlara yapıyor ama erkeklere yapamıyor." diye konuştu. Buldan, Meclis Başkanvekili Şafak Pavey'in tutumunu da eleştirdi ve kınadı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise 32 HDP'li kadın olarak Mecliste yer aldıklarını ifade etti. Arınç'ı yeni tanımadıklarını ve daha öncede hakaretler yaptığını dile getiren Aydoğan, kadınlara yönelik sözlerini hatırlattı. "Bu aslında bir zihniyetin, AKP zihniyetinin kadına bakışının dışa vurumudur." diyen Aydoğan, "Kınıyoruz kendisini. Şahsıma yapılmış olarak asla değerlendirmiyorum. Kendi milletvekilleri dahil olmak üzere tüm kadınlara yapılmış bir hakarettir. Kendisini özür dilemeye davet ediyorum." şeklinde konuştu.

Arınç başta olmak üzere AKP'lilerin kadınlar konusunda eğitimden geçmesi gerektiğini belirten Buldan, istemeleri halinde bu eğitimi kendilerinin verebileceğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç ise konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Meclis çatısı altında görev yapan hiçbir sayın milletvekiline sözlü veya fiil müdahalede bulunmak tarzım değildir. Konuşmam sırasında ısrarla müdahalede bulunan bir kadın milletvekili hanımefendiye ‘Hanımefendi sus. Bir kadın olarak sus’ demek Meclis disiplini gereği söylenmiş bir sözdür. HDP milletvekilleri şov yapıyor.”

foto2-3: Yıldız Yazıcıoğlu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.