Header Ads

'Büyük Barış Yürüyüşü' 26 Temmuz Pazar günü yapılacak


karikatür: Raşit Yakalı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlurfa’nın Suruç ilçesindeki katliamın ardından IŞİD’e karşı uluslararası bir yürüyüş çağrısında bulunmuştu. Yürüyüşün 26 Temmuz Pazar günü yapılacağı açıklandı.

Yürüyüşün günü, yeri ve saati bugün belli oldu.

Barış Bloku'nun organize edeceği yürüyüş 26 Temmuz Pazar günü 16.00'da başlayacak. Toplanma alanı olarak İstanbul Tepebaşı'nda bulunan TRT önü gösterildi. Kitle buradan Aksaray Meydanı'na yürüyecek.

Yürüyüşe ilişkin bilgi veren Barış Bloku Koordinasyonu üyesi Nuray Sancar, saldırının tüm kesimlere "artık yeter" dedirttiğini dile getirerek, "13 yıldır bu ülkede içerde ve dışarıda savaş kışkırtıcılığı yapılıyor. El Kaide, IŞİD gibi en gerici, karanlık çeteler el altından destekleniyor. Bu politikalar provokasyonları mümkün kılan bir zemin oluşturmuştur. Rojava halkının mücadelesini baltalamak, bölge halklarını sindirmek için var güçleriyle çaba harcayan bu güçler arkalarında buldukları destekle sınırları kevgire çevirmişlerdir" diye konuştu. Saldırının tüm Türkiye'yi hedef aldığını söyleyen Sancar, "Suruç'ta patlayan bomba sadece Suruç'ta değil İstanbul'da, İzmir'de, Samsun'da; kısacası her yerde patlatılmıştır. Ve amaç sindirme, gözdağı verme ve tehdittir" dedi.

Yürüyüşe katılım çağrısı yapan Sancar, "Sürekli bir savaş halinde yaşatılmaya yeter diyoruz ve İstanbul halkını Büyük Barış yürüyüşünde barış için kenetlenmeye çağırıyoruz" diye belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.