Header Ads

CHP, 116 imzayla TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı


CHP TBMM'yi 29 Temmuz'da olağanüstü toplantıya çağırdı.

Açıklama ilk olarak Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından yapıldı.

Tanrıkulu Twitter'dan şu açıklamayı yaptı:

"CHP TBMM grubu,son günlerde yaşanan,toplumsal barışımızı bozan olayların araştırılması için 116 imzayla TBMM'ni olağanüstü toplantıya çağırdı"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün TBMM Başkanlığına, terör saldırısı ve terör eylemlerinin araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önerge sunacaklarını belirterek, "116 milletvekilimizin imzasıyla bu önergemizi görüşmek üzere TBMM'yi 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırıyoruz" dedi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında bazı hususların artık laftan öteye geçmesi gerektiğini söyleyen Özel, CHP'nin Türkiye'nin en önemli toplumsal meselelerinin çözüm zeminin TBMM olduğu görüşünü her ortamda dile getirdiğini bildirdi.

Partisinin, 7 Haziran seçimlerinde halk iradesinin Meclis'e taşındığı ve bu Meclis'in çalışması gerektiği konusunda duyarlılığı olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

"Son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarının, Suriye politikası başta olmak üzere son yıllardaki dış politika tercihlerinden kaynaklandığına ilişkin yaygın ve ciddi kanaat oluşmuştur. Ülkemizde giderek tırmanan terör olaylarının nedenlerini araştırmak ve gerekli etkin tedbirleri bir an önce almak için parlamentoda bütün siyasi partilerin bir araya gelmesi ve görüşlerini ortaya koyması gerekmektedir. Ülkemizin içinden geçtiği bu zorlu süreç de göz önüne alınarak 7 Haziran'da oluşan halk iradesinin böylesine önemli bir konuda TBMM marifetiyle vücut bulması ve bu meselenin TBMM'de ele alınması artık bir zorunluluktur."

CHP'nin Suruç'ta meydana gelen terör saldırısının hemen ardından bölgeye heyet gönderdiğini, incelemeler sonucu hazırlanan taslak raporu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğunu anlatan Özel, şunları kaydetti:

"Bu rapor doğrultusunda Sayın Genel Başkanı'mızın talimatlarıyla grubumuz adına ülkemizin yaşadığı bu terör saldırısı ve terör eylemlerinin enine boyuna araştırılması için bir Meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergemizi bugün TBMM Başkanlığına sunuyoruz.

Aynı zamanda 116 milletvekilimizin imzasıyla Anayasa'nın 93, Meclis İçtüzüğü'nün 7'nci maddesi gereğince bu önergemizi görüşmek üzere TBMM'yi 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. CHP'nin yapmış olduğu çağrıda toplantı günü 29 Temmuz, saat de 15.00 olarak teklif edilmektedir. Ancak İçtüzük'e göre Meclis Başkanlığı konuyu değerlendirecek, talebimizi de göz önünde bulundurarak, 7 gün içinde Meclis'i toplantıya çağıracaktır."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırmalarıyla ilgili, "Tüm partilerin bu çağrımıza olumlu yanıt vereceğine, 550 milletvekilinin eksiksiz olarak toplantıda bulunacaklarına ve komisyonun da bir büyük uzlaşı ile kurulacağına inanıyoruz" dedi.

Özel, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

HDP'nin de Meclis'in olağanüstü toplanması çağrısında bulunduğunun, ancak çağrı için yeterli sayıda milletvekilleri olmadığı için destek beklediklerini açıkladıkları, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç'un ise bu çağrıya olumsuz yanıt verdiğinin hatırlatılması üzerine Özel, CHP'nin Suruç'taki terör saldırısının ardından bölgeye gönderdiği heyetin hazırladığı ön rapordaki verilerin ışığında hareket ettiğini kaydetti.

Özel, "Daha önce Sayın Haluk Koç'a sorulan soru Sayın Demirtaş'ın 80 imzasına 30 imza vererek destek olup olmayacağımızdı. CHP'nin Meclis'in olağanüstü toplanması için ihtiyaç duyulan 110 imzayı sağlayacak milletvekili sayısı zaten var. Eğer CHP böyle bir gerekliliği görürse Meclis'i toplantıya çağırmaktan çekinmez. Ama bunun bir diğer partinin eksik imzalarını tamamlama olarak yorumlanması doğru olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Özgür Özel, bir başka soruyu yanıtlarken de Genel Kurul'un olağanüstü toplantısında, Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerinin görüşülmesini, komisyonun kurulmasına karar verilmesi halinde ise komisyonun Meclis tatildeyken de çalışmasını sağlayacak bir karar alınmasını talep ettiklerini anlattı.

Olağanüstü oturumu, CHP'li TBMM Başkanvekili Şafak Pavey yönetmesi bekleniyor.

Çalışmalara başlanabilmesi için 184 milletvekilinin Genel Kurul'da hazır olması gerekiyor.

HDP'nin de olağanüstü toplantı talebi olduğu için toplantının yapılmasında bir sıkıntı olması beklenmiyor. İki partinin milletvekili sayısı 231.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.