Header Ads

CHP'den Suruç raporu: Siyasallaşan MİT Suruç'ta görevini yerine getiremedi


Sputniknews

CHP, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili bir rapor hazırladı. Raporda güvenlik zafiyeti olduğu savunulurken, TBMM'de bir araştırma komisyonu kurularak kapsamlı bir iç güvenlik stratejisi oluşturulması istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Veli Ağbaba'nın da aralarında bulunduğu, 15 milletvekilinin Suruç'ta yaptıkları incelemenin ardından 219 sayfalık bir rapor hazırlandı.

Raporda, patlama öncesinde, güvenlik ve istihbarat zafiyetinin yaşandığı anlatılarak, "Siyasallaşan MİT'in son zamanlarda gerçekleşen diğer saldırılarda olduğu gibi, Suruç patlamasında da görevini etkin biçimde yerine getiremediği görülmektedir" dendi.

Patlamanın etki alanı dahilinde, resmi ya da sivil hiçbir güvenlik görevlisinin bulunmadığının anlatıldığı raporda, görgü tanıklarının patlamadan sonra olay yerine ilk ambulansın 10 dakika sonra geldiği, yaralılar taşınırken, polisin, halka gaz sıktığı, havaya ateş açtığı iddialarına yer verildi. Ayrıca raporda, mevcut MOBESE kameralarının olay yerini görmediğini, Kültür Merkezi kameralarının ise olay anında çalışmamasının düşündürücü olduğu belirtildi.

CHP raporunda, Türkiye'nin bugüne kadar sürdürdüğü "yanlış Suriye politikaları"nın, Reyhanlı'da 52, Cilvegözü Sınır Kapısında 13, Niğde'de 2 yurttaşın öldürülmesinde, Suruç'ta yaşanan katliamda asli neden olduğu iddia ederek şu önerilere yer verdi:

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI

"TBMM'de bir araştırma komisyonu kurularak, IŞİD faaliyetlerinin tespit edilmesi ve Türkiye sınırları içinde IŞİD yapılanmasının tamamen yok edilmesi için kapsamlı bir iç güvenlik stratejisi oluşturulmalıdır. Hükümet, 'IŞİD'le etkin mücadele edileceği' yönünde irade beyan etmeli ve kamuoyuna bu tavrını açıklamalıdır. Türkiye'den IŞİD'e katılımın önlenmesi için istihbarat ve güvenlik ayaklarını içeren yeni bir yaklaşım benimsenmelidir, IŞİD'in Türkiye mevzuatı bakımından da terör örgütleri listesine eklenmelidir.

TÜRKİYE SINIR POLİTİKASINI YENİDEN BELİRLEMELİ

Türkiye'nin Suriye politikası yeniden ele alınmalı, sınır güvenliği ve bölgesel barışı ön plana çıkaran yeni bir yaklaşımın benimsenmelidir. DAEŞ eylemlerine katılan birçok kişinin aranan, izlenen, kişiler olduğu göz önünde bulundurulduğunda, özellikle 'önleyici dinlemeler' hakkında tüm ülkeyi kapsayan etkin bir soruşturma yapılmalı, eylemlere katılan IŞİD mensupları hakkında elde edilen bilgilerin gereğinin yapılıp yapılmadığı araştırılmalıdır. TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonuna kendiliğinden inceleme yapma yetkisinin tanınmalı. "

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sunulan rapor, tüm milletvekillerine de ulaştırılacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.