Header Ads

CHP'nin TBMM Başkanvekili Şafak Pavey oldu


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti grubuyla bugün basına kapalı olarak bir toplantı gerçekleştirdi. TBMM Başkanlık Divanı’nın CHP’li temsilcilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan toplantıda 1 TBMM başkanvekili, 1 idare amiri ve 2 kâtip üye seçimi yapıldı.

Seçimlere tek aday olarak, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey aday gösterildi.

TBMM Başkanvekilliğine İstanbul milletvekili Şafak Pavey seçildi. Pavey, toplantı çıkışında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Arkadaşlarının güveni karşısında onur duyduğunu belirten Pavey, “Bu görevi layıkıyla yapmayı ümit ediyorum. Adeta unutulmuş tarafsızlık ve siyasi ahlak ilkelerine sonuna kadar bağlı kalacağım konusunda da arkadaşlarıma söz verdim.” dedi.

Şafak Pavey’in TBMM Başkanvekilliği için tek aday olduğunu ve adaylığının alkışlarla karşılandığını belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Sonuçta bütün üyelerin tam mutabakatıyla seçildi. Diğer adaylarımız için salt çoğunluk arandığı için ilk turda salt çoğunluk bulunamadı. İkinci turda katip üyelik için 8 adayımız, idari amirlik için 4 aday yarıştı. Salt çoğunluk bulunamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda idari amirlikte aday sayısı 2’ye, katip üyelikteki aday sayısı 8’den 5’e indi. İkinci turda yapılan oylamada Tufan Köse 70 oy alarak idari amiri adayımız olarak belirlendi. Katip üye adaylarımız da 75 oy alan Emre Köprülü ve 62 oy alan Gülizar Biçer Karaca oldu. Katip üyeliklerde 2 gencimiz bir kadın bir erkek, başkanvekilliğinde Şafak hanım ve idari amirliğinde Tufan Köse var. Yaş ortalamasının da 74 doğumlular ve daha altında olmasından fevkalade memnunuz.” şeklinde konuştu.

Baykal'dan teşekkür

Kılıçdaroğlu toplantıya CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile birlikte geldi. Kılıçdaroğlu basın mensuplarına herhangi bir açıklama yapmadı. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise “Arkadaşlara ve genel başkana teşekkür ettim.” dedi. Bir gazetecinin, “Görüşme talebi kimden geldi?" sorusuna, Baykal, “Evet. Ben teşekkür etmek istedim.” cevabını verdi.

foto: Tahsin Tarhan/twitter

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.