Header Ads

El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi, ABD ve Türkiye'nin eğittiği 18 militanı tutukladı


sputnik/aa/reuters

Halep'e bağlı Azez kenti yakınlarında IŞİD ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, akşam saatlerinde sıcak bir gelişme yaşandı. El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi örgütü, Eğit-donat projesi çerçevesinde eğitilen 18 militanı kent yakınlarında tutukladı.

'TUTUKLANMA GEREKÇELERİ ABD İLE İŞBİRLİĞİ'

Sputnik'e konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, Nusra Cephesi örgütünün ABD'nin organize ettiği Eğit-donat projesinde eğitim gören Albay Nedim Hasan'ın da aralarında bulunduğu 18 militanı, ABD ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle Azez'de tutukladığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu kişiler Türkiye'den Suriye'ye dönerken, Azez şehir merkezinde Nusra Cephesi tarafından önleri kesilerek tutuklandı. Tutuklananlar Suriye vatandaşı ve hepsi Eğit-donat projesi kapsamında eğitilen kişilerdir. Tutuklananlar kısa bir süre önce ailelerini görmek için Türkiye'ye gitmişlerdi."
Cevizci, tutuklananların nereye götürüldükleri konusunda ise herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansına göre birliğin serbest bırakılması için Nusra Cephesi'nin ikna edilmeye çalışıldığı, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) müzakereler için devrede olduğu ifade edildi.

EĞİT-DONAT

ABD-Türkiye-Suudi Arabistan ve Katar işbirliğiyla organize edilen Eğit-donat projesi kapsamında 6 bin Suriyeli muhalifin eğitilip donatılması hedeflenmişti ancak proje kapsamında sadece 60 kişinin eğitilmesi, projenin fiyaskoyla sonuçlandığı yorumlarına neden olmuştu.

ABD, zaman zaman Suriye'de Nusra Cephesi mevzilerine yönelik hava bombardımanları düzenliyor.

EL NUSRA

2011 yılının sonlarında Muhammed Colani liderliğinde kurulan Nusra Cephesi, El Kaide'nin Suriye kolu olarak tanınıyor.

10 bine yakın silahlı militanının olduğu tahmin edilen Nusra Cephesi, Suriye ordusu ve zaman zaman da IŞİD ile savaşıyor.

Suriye'nin birçok bölgesinde kurulan El Fetih Ordusu isimli oluşumun başını da Nusra Cephesi
çekiyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.