Header Ads

Emin Alper'in son filmi 'Abluka' Venedik'te 'Altın Aslan' için yarışacak


Radikal

2-12 Eylül tarihlerinde tertip edilecek 72. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü için yarışacak filmler açıklandı. Nuri Bilge Ceylan’ın da jürisinde bulunduğu ana yarışmada, seneler akabinde ilk defa Türkiye’den de bir film var: ‘Tepenin Ardı’yla tanınan Emin Alper’in yeni filmi ’Abluka’. Yoğun bir politik kaba kuvvet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi ifade eden ‘Abluka’nın başrolünde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara muavin rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

Bu defa politik bir filmle karşımıza gelen Emin Alper, 2012 senesinde Radikal’den Bahar Çuhadar’a verdiği söyleşide ‘Bir eleştiride seni Nuri Bilge Ceylan’ın başarılı mirasçılarından biri olarak tanımlıyordu. Kendini Ceylan’ın mirasçısı olarak görüyor musun?’ sorusuna “Yaptığı sinema anlamında mirasçısı olduğunu düşünmüyorum. Ben daha politik bir sinemaya doğru gideceğimi tahmin ediyorum. Ama çok fazla gurur verici bir söz tabii” diye cevap vermişti.

Dünya prömiyerini Venedik’te yapacak ‘Abluka’nın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor. Kültür Bakanlığı, Eurimages, CNC (Fransa), Doha Film Institute (Katar), Visons Sud Est (İsviçre) tarafından desteklenen ‘Abluka’, Liman Film’in yapımcığılığında Paprika Films (Fransa) ve Insgnia’nın (Türkiye) ortak yapımcılığında çekildi.

‘Abluka’nın konusu şöyle: 20 yıl hapis yattıktan sonra, Kadir şartlı tahliye olur. İstanbul büyük bir siyasal karmaşa içindedir, polis ise failleri yakalamak için önlemlerini her geçen gün arttırmaktadır. Emniyette yüksek bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’e bir iş bulmasında yardımcı olur. Kadir bir çöp toplayıcısı gibi çalışarak gecekondu mahallelerinde muhbirlik yapmaya başlar. Çöplerde bomba yapım malzemeleri olup olmadığını araştırmakta, buna göre istihbarat bilgisi üretmektedir. Kadir, kardeşi Ahmet’i çalıştığı mahallelerden birinde bulur. Ahmet ise belediyede sokak köpeklerinin itlafından sorumlu birimde çalışmaktadır. Ahmet, Kadir’in yakın bir abi-kardeş ilişkisi kurmak için çabalarını karşılıksız bırakır. Ahmet’in mesafeli tutumu, Kadir’i çeşitli komplo teorileri üretmeye yöneltir...

Festivalde Türk sineması

Türkiye sineması, 72’ncisi tertip edilecek sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden Venedik Film Festivali’nde nihayet derece güçlü bir biçimde olacak olan . Temel jüride bulunan Nuri Bilge Ceylan ve anne yarışmaya seçilen ‘Abluka’nın yanında genç yönetmen Senem Tüzen de ilk filmi ‘ Temel Yurdu’yla Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın başrollerini paylaştığı ‘ Temel Yurdu’, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir biçimde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.

Ayrıca İngiliz yönetmen Grant Gee’nin Orhan Pamuk’un 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak çektiği ‘Hatıraların Masumiyeti’ (The Innocence of Memories) ise 72. Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle seyirciyle buluşacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.