Header Ads

Erdoğan: Anayasa’ya aykırı tek bir işlemim, tek bir eylemim yok


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşAdamları Derneği’nin (TÜMSİAD) düzenlediği iftar programına katıldı. Burada konuşan Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak şahsımın Anayasa’ya aykırı tek bir işlemi, tek bir eylemi yoktur. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile birlikte yine Anayasa sınırları içinde kalmak kaydıyla yeni bir dönemin başladığını hep söyledik, söylemeye devam ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜMSİAD’ın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği geleneksel iftar programına katıldı.

Programda konuşan Erdoğan, koalisyon çalışmalarına değindi. Muhalefet partilerine yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’da kendisine verilen yetkiler çerçevesinde görevlendirme yapacağını hatırlattı.

Türkiye’nin yeni bir hükümet kurma sürecinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’da kendisine verilen yetkiler çerçevesinde süreci kolaylaştırmak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye yeni bir hükümet kurma sürecinde Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’da tarafıma verilen yetkilere uygun olarak, yine Anayasa’da belirtilen yöntem çerçevesinde bu süreci kolaylaştırmak için elimden geleni yapıyorum, yapacağım. 7 Haziran seçimlerinde en çok oy alan ve Meclis’te en milletvekiline sahip partinin genel başkanına hükümet kurma görevini verdim. Yeni hükümetin biran önce kurulmasını samimiyetle diliyor ve bekliyorum. Şayet bu üç günlük ilk tur görüşmelerden sonuç alınamazsa, Ramazan Bayramı’ndan sonra süreç devam edecektir. Türkiye’nin önemli kararlar alabilecek ve bunları güçlü şekilde uygulayabilecek bir hükümete ihtiyacı var. Koalisyon hükümetinin bu anlayışla oluşması gerekiyor. Birbiri ile ve diğer makamlarla didişme halindeki partilerin koalisyonu Türkiye’ye fayda değil, zarar getirir. Koalisyon görüşmelerini daha başlamadan sulandırmaya, kendi sorumluluğunu bırakıp başka partilere akıl vermeye kimsenin hakkı yoktur. Hele hele Cumhurbaşkanlığı makamı ve külliyesi üzerinden bu meseleyi tartışmak, sorumluluktan kaçmanın sakil şeklidir. Cumhurbaşkanı olarak şahsımın Anayasa’ya aykırı tek bir işlemi, tek bir eylemi yoktur. Cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile birlikte yine Anayasa sınırları içinde kalmak kaydıyla yeni bir dönemin başladığını hep söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Kampanyada söylemiştim; ‘alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım. Anayasa’nın, yasaların verdiği yetkiyi de sonuna kadar kullanacağım’ demiştim. Yaptığım iş budur. Artık Cumhurbaşkanı diğer görevlerinin yanı sına millete karşı da doğrudan sorumludur. Bu gerçeği görmek, anlamak istemeyenler en başta milletin iradesine karşı saygısızlık ettiklerini bilmelidirler.”

'TÜRKİYE'NİN BÜYÜK PROJELERİNİ RAFA KALDIRMAYI DÜŞÜNENLER KARŞISINDA BENİ BULUR'

“Cumhurbaşkanını sevmek sevmemek ayrıdır, onun devlet nezdindeki konumuna saygı göstermek ayrıdır.” diyen Erdoğan, “Bu ikisini birbirine karıştıranlar, kişisel husumetlerini ve siyasi çıkarlarını ülkenin ve milletin menfaatlerinin önüne koyanlar er geç bunun hesabını halka vereceklerdir. Eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa, milletim burada yer alacak partilerden geriye doğru değil, ileriye doğru neler yapacaklarını duymak, bunun emarelerini görmek istiyor. Eğer geçmiş 12 yıl üzerinden bir koalisyon tartışması yapılacaksa bu sürede eksik kalmış bulunan, daha iyisi ortaya konabilecek olan işler üzerinde durulmalıdır. Türkiye’nin büyük projelerini rafa kaldırma üzerinden başlayan bir koalisyon görüşmesi karşısında herkesten önce beni bulur. Ne demek o ya, ne demek o? Üçüncü havalimanını yaptırmayacaklarmış. Böyle bir mantık olabilir mi? Üçüncü köprüyü durduracaklarmış. Ne demek o? bunların zaten ömürlerinde dikili bir ağacı olmadı. Hala aynı anlayışla, hala aynı yaklaşımla yola devam ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

'BU BENİM KİŞİSEL MESELEM'

PKK üzerinden Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yüklenen Erdoğan, “Şu anda uzantısı olan siyasi partinin buna yönelik ne yapıyorsunuz dediğini duydunuz mu? Üç tane TIR’ı yaktılar. Ne yapıyorsunuz dediklerini duydunuz mu? dedikleri; ‘bizim aramızda doğrudan bir ilişki yok.’ Yani organik yokmuş, inorganik var. Yaptıkları iş bu. Buna karşı sessiz bir duruş. Sivil bir vatandaşı da öldürdüler. 6-7 Ekim’i unutmadık. Nasıl allayıp pullayıp malum medya gruplarının meydanlara sürdüklerini de biliyoruz. Bütün bunları görmemezlikten gelmek, aslında bu ülkeye ve bu millete yanlışlık olur, ihanet olur. Cumhurbaşkanı sıfatı ile temsil ettiğimiz Türkiye’nin, hem de ömrünün 40 yılını hizmet mücadelesine adamış Tayyip Erdoğan olarak bu benim kişisel meselemdir ve böyle takip edeceğim. Bu söylediklerim koalisyon görüşmelerinin önünü tıkama veya yönlendirme amaçlı değildir. Ben burada Türkiye’nin ihtiyacını ifade ediyor, milletimin hissiyatına tercüman oluyorum.” şeklinde konuştu.

'SİYASETÇİ ÇÖZEMİYORSA, ÇÖZECEK OLAN MİLLETTİR'

Meclis’teki sandalye dağılımının avantajını kaprise, şantaja dönüştürerek çözümsüzlüğe sürükleyenler olduğunu, onlara sorumluluklarını hatırlatmaya ve hatırlamaya davet ettiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: “Siyaset meydana er meydanıdır. Peşrev faslı bırakılmalı artık hizmet faslına geçilmelidir. Şayet buna imkan yoksa ülkenin vakti israf edilmeyerek yeniden millete gidilmelidir. Görüyorsunuz işte, belirsizlik içinde geçen her gün Türkiye üzerine oyunlar oynayanların cesaretini biraz daha artırıyor. Siyasetçi meseleyi çözemiyorsa, çözecek olan milletin ta kendisidir. Milli iradeye müracaat bizler için bir israf değildir. Milletimizin sabrı ve tahammülü giderek azalıyor.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.