Header Ads

Erdoğan: Parti kapatılmasını doğru bulmuyorum fakat HDP'li yöneticiler bedelini ödemeli


cihan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti kapatılması olayını doğru bulmadığını belirterek, “Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, ‘biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz’ diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler.” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muş'un Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın yaşamını yitirdiği saldırı ve diğer saldırıları kınadı.

Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin teröristlerden de onları destekleyen sözde siyasetçi, sözde aydın, sözde sivil toplum kuruluşu temsilcisi herkesten de şehitlerin kanlarının hesabını sorma gücüne sahip olduğunu vurgulayarak, "Herhangi bir geri adım atmak söz konusu değildir. Bu süreç aynı kararlılıkla devam edecektir. Milletimizin bundan özellikle emin olmasını istiyorum." diye konuştu.

Erdoğan devamında, “Milletimizin sabrını zorlayan bu hainlere hakkettikleri şekilde karşılık verileceğinden milletimizin endişesi olmasın. Devletimizde ilgili tüm sorumluların üzerlerine düşen sorumlulukları süratle yerine getireceklerine inanıyorum. Türkiye, ülkesine ve milletine karşı ihanet içerisine giren her türlü paralel devlet yapılanmasıyla mücadele etme dirayetine sahiptir. Bu milletin hoş görüsünü, sabrını istismar edenler hak ettikleri cevabı en kısa zamanda alacaklardır. Almaya da başladılar.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, gazetecilerin 'Devlet Bahçeli’nin açıklaması olmuştu. 'Yargıtay harekete geçmelidir' dedi. Dün de AK Parti’den bir açıklama var, suç duyurusunda bulunacaklarına yönelik, HDP’nin kapatılmasına yönelik adımlar atılacak? Siz nasıl bakıyorsunuz?' sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Bu konuda benim daha önce yapmış olduğum açıklamalar var. Ben çok açık net Cumhurbaşkanı makamında da bu düşüncemi koruyorum. Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekir diyorum. Fert fert, birey birey. Anayasa'nın 14’üncü maddesi çok şeyler sağlıyor. Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, ‘biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz’ diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler. Yönetenler, aktörler çok çok önemli. Biz gerçek kişileri bu konuda muhatap almalıyız. Tüzel kişiyle uğraşmanın anlamı yok. Parlamento gerekli değerlendirmeyi yapmalı, dokunulmazlık zırhından sıyırmalı. Terör örgütüyle iş mi tutuyorsun, ha bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.