Header Ads

Euro Bölgesi ile Yunanistan 3. kurtarma paketi için anlaştı, Atina'da binler kararı proteso etti


cihan/dw türkçe

Brüksel'de 17 saat süren görüşmelerin ardından Yunanistan'ın tasarruf ve reform önlemlerini hayata geçirmesi karşılığında yardım programı müzakerelerinin başlaması üzerinde uzlaşma sağlandı.

Euro Grubu liderleri ile Yunan hükümeti arasında uzlaşma sağlandığını ilk duyuran Belçika Başbakanı Charles Michel oldu. Michel, Twitter hesabından paylaştığı ksıa bir mesajla "Uzlaşma" açıklaması yaptı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, kurtarma paketine ciddi reformların eşlik edeceğini belirtti. Tusk, tüm Euro ülkelerinin Yunanistan'a Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) çerçevesinde mali yardımlar yapılması ve Yunanistan'ın ciddi reformları hayata geçirmesi için hazır olduğunu bildirdi.

Başbakan Aleksis Çipras’ın sıkı tasarruf önlemlerini kabul etmesinin Yunanistan’da hükümet değişikliğine sebep olabileceği yorumları yapılıyor.

Avrupa Birliği, Çipras’ın reform paketini hemen bu hafta meclisten geçirmesini istiyor.

Uzlaşma şartlarını ‘kabul edilemez’ olarak değerlendiren Yunan Maliye Bakanı Panos Skorletis, bu yıl erken seçime gidilebileceğini söyledi.

Zirveden uzlaşma çıkması, Yunanistan’ın Euro Bölgesi üyeliğinin askıya alınma ihtimalini şimdilik ortadan kaldırmış oldu.

Taraflar arasındaki uzlaşmanın ayrıntıları henüz netlik kazanmadı. Alman hükümetinin, ESM yasası doğrultusunda hükümete müzakere yetkisi vermesi için Federal Meclis'in onayını alması gerekiyor.

Son olarak Yunanistan'ın mali yardım ihtiyacının 86 milyar euro tutarında olduğu ortaya çıkmıştı.


PROTESTOLAR..

Yunanistan'nın başkenti Atina'da sol gruplar, hükümetin kreditörler ile kemer sıkma programında anlaşmasını protesto etti. Yunan Başbakan hakkında ise 'Çipras ihanet etti' sloganları atıldı.

Akşam saatlerinde Sintagma Meydanı'nda toplanan radikal sol gruplar, "hükümetin planlarını boşa çıkarmak için toplu eylemlerde bulunma çağrısı" yaptı. "Herkes sokaklarda. Yeni kemer sıkma önlemleri geçmeyecek." sloganları atıldı. Brüksel'de sağlanan anlaşmanın Yunan halkına yapılmış bir darbe olduğu savunuldu.

Siriza'nın lider kadrosunun anlaşma imzalamaya ne yetkisi ne de hakkı olduğu belirtilen açıklamada, bunun seçimlerde ve referandumda 'hayır' denmesiyle ortaya konulduğunun altı çizildi.

Başbakan Aleksis Çipras'ın eleştirildiği konuşmaların yapıldığı gösteride iktidar partisi Syriza bayrağı yakıldı. 3 kişi ellerinde Yunan bayrakları ile Meclis binasına girmeye çalıştı. Ancak polis izin vermedi.

Yarın ve kemer sıkma önlemlerinin oylanacağı çarşamba gününe kadar hükümet karşıtı gösterilerin artarak devam etmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.