Header Ads

Haziran Hareketi: Eşitlik, özgürlük, barış, laiklik ve bağımsızlık AKP rejimi yenilmeden mümkün olmayacak


BirGün

Son yaşanan gelişmeler sonrası Haziran Hareketi öncülüğünde barış, kardeşlik için ses verme ve Gezi-Haziran ruhuyla dayanışma çağrısı yapıldı. Milletvekilleri, gazeteciler, aydın ve yazarların imzacı olduğu metin Ankara Çağdaş Sanatlar'da bir basın toplantısı ile okundu.

Haziran Hareketi'nin girişimiyle yapılan çağrı şöyle:

Türkiye uzunca bir süre AKP’nin hukuksuzluğa, yolsuzluk ve rüşvete, keyfilik ve otoriterliğe bulanmış anlayışı tarafından yönetildikten sonra, 7 Haziran seçimlerinde halk bu anlayışa dur dedi.

Erdoğan cuntası 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan iradeyi hiçe saymış, içeride ve dışarıda ilan ettiği savaş aracılığıyla adeta bir darbe gerçekleştirmiştir.

AKP rejimi, ülkeyi ırkçı, milliyetçi ve mezhepçi bir eksende bölmekte ve her gelişmeyi baskı ve sindirme politikaları için fırsat olarak kullanmaktadır. IŞİD’in Suruç saldırısını bahane ederek, “iç düşman” olarak görülen Kürtlere, Alevilere, solculara ve bütün bir toplumsal muhalefete karşı bir cadı avı başlatılmıştır.

Belgelenmiş bir gerçek olarak hepimizin bilgisi dahilinde olan gerçek şudur; ülke sınırlarını cihatçı çetelere kadro ve mühimmat temini adına kevgire çeviren, MİT tırları ile silah sevkiyatını organize eden ve o çeteleri Suriye’nin üzerine süren bizzat AKP rejiminin kendisidir. ABD emperyalizminin hedeflerine bağlı olarak Suriye rejimini yıkma iddiasıyla yola çıkan ve bu ülkenin iç savaşa sürüklenerek parçalanıp yerle bir edilmesinde en fazla vebali bulunanlar başta Erdoğan ve Davutoğlu olmak üzere tüm AKP yönetimidir.

Şimdi ise savaş suçlusu bu yönetim hükümet olma çoğunluğunu yitirmiş olmasına aldırış etmeden Türkiye’yi adım adım bir iç savaşa götürmekte, bizi biz yapan ve bir arada tutan kardeşlik bağlarına şiddetli bir şekilde saldırmaktadır. “IŞİD ile mücadele” diye başlatılan bu yeni savaş siyasetinin hedefine uzun süredir devam etmekte olan “çözüm sürecinin” muhatabı olan Kürt siyasal hareketi ve halkının konulması kabul edilebilir değildir.

Buradan ilan ediyoruz ki, AKP’nin memlekette ve bölgede yürüttüğü savaş politikalarına asla izin vermeyeceğiz. Komşularımıza yönelik bir savaşa da, üslerin emperyalizmin direktifleri doğrultusunda kullanılmasına da, topraklarımızın “eğit-donat” benzeri zırvalıklarla cihatçı fabrikası haline gelmesine de göz yummayacağız.

Buradan ilan ediyoruz ki, eşitlik ve dayanışma temelinde, içeride ve dışarıda her türlü savaşa ve şiddete tüm gücümüzle karşı çıkacağız. Halkların emperyalizmin planları doğrultusunda birbirine kırdırılmasına izin vermeyeceğiz. Dinci gericilikle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Erdoğan’ın çatışma ortamını fırsat bilerek başkanlık hayallerini diriltme hamlelerine pabuç bırakmayacağız.

AKP liderliğinde ilan edilen bu savaşa verilecek en etkili yanıt en geniş toplum kesimlerini biraraya getirecek bir karşı duruşun inşasıdır. AKP’nin Kürtlere, Alevilere ve emek örgütlerine yönelen açık şiddeti karşısında, verilecek yanıtın halkların bir arada yaşama iradesini güçlendiren, savaş çağrısını mahkûm edip boşa düşüren bir nitelik taşıması yaşamsal öneme sahiptir. Şiddetin karşısına, toplumsal dayanışma, mücadele ve örgütlülüğün genişletilmesi kararlılığı ve eşit yurttaşlık temelli bir Türkiye perspektifi ile çıkılması hepimizin sorumluluğudur.

Etnik ve mezhepsel eksende her kutuplaşmanın, emekçilerin ortak hak mücadelelerine, kamusal-sosyal hizmetler taleplerine, insan ve doğa ilişkilerini yeniden düzenleyen ekolojik toplum çabalarına zarar vereceğini, bütün bunların son tahlilde halkı egemenler karşısında güçsüzleştireceğini biliyoruz.

Ülkemizde eşitlik, özgürlük, barış, laiklik ve bağımsızlık AKP rejimi yenilmeden mümkün olmayacaktır. Bunu mümkün kılmak için tüm toplumsal muhalefeti her yerde halkın birleşik ve örgütlü mücadelesini birlikte geliştirmeye, faşist baskılara karşı birlikte direnmeye çağırıyoruz.

EMPERYALİZME, DİNCİ GERİCİLİĞE VE SAVAŞA KARŞI, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK, KARDEŞLİK TÜRKİYE’SİNİ KURMAK İÇİN HAZİRAN ÇAĞIRIYOR."

Adnan Serdaroğlu
Ahmet Abakay (ÇGD Başkanı)
Ali Haydar Fırat
Ali Murat İrat
Alper Taş
Ayça Söylemez
Aylin Nazlıaka
Ayşenur Arslan
Baki Düzgün (Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı)
Barış Atay
Bayazıt İlhan (TTB Konsey Başkanı)
Burhan Sönmez
Bülent Forta
Ceren Kalı
CHP Kadıköy, Kartal, Beşiktaş, ve Bahçelievler Gençlik Kolları Başkanları
Çetin Uygur
Doğan Demir (Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı)
Ece Zereycan
Efkan Bolaç
Ercan Geçmez (Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı)
Ercan Kesal
Ergin Yıldızoğlu
Erkan Baş
Enver Aysever
Gani Kaplan (Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı)
Gökhan Atılga
Gökhan Günaydın
Gürkan Korkmaz ve Korkmaz ailesi
Halil Karaçalı (Serçeşme Cemevi adına)
Hasan Sivri
Hayri Erdoğan
Hilmi Yarayıcı
Himmet Şahin (ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı)
Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı
Hüseyin Aygün
Hüsnü Arkan
İbrahim Doğangül
İlhan Cihaner
Korkut Boratav
Leyla Köksal (YARSAV)
Mahir Ünsal Eriş
Mehmet Soğancı (TMMOB Başkanı)
Mehmet Yeşiltepe
Metin Çulhaoğlu
Metin Ebetürk
Moğollar
Murat Aslan
Mustafa Karadağ (Yargıçlar Sendikası Başkanı)
Mustafa Öztaşkın
Mustafa Sönmez
Necati Yılmaz
Niyazi Nefi Kara
Oğuzhan Müftüoğlu​
Orhan Gökdemir
Orhan Sarıbal
Polat Sait Alpman
Serkan Altuniğne
Turan Eser
YARSAV Yönetim Kurulu
Zeynep Altıok Akatlı

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.