Header Ads

HDP: Davutoğlu ya tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalı


Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Üstündağ'ın katılımıyla yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında alınan kararlarda, ülkeyi yönetenlere sorumluluk çağrısı yapılarak, "Geçici başbakan çatışmaları, ölümleri bir kenara bırakmış, gece gündüz HDP’ye saldırıyor, hakaret ve tehdit yağdırıyor, hedef gösteriyor." ifadesi yer aldı.

Türkiye'de çatışma politikasının bir kenara bırakılıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymak gerektiği belirtilerek, ülke yöneticileri için “Siz hesap sorma konumunda değil, hesap verme durumunda ve zorunda olanlarsınız” tepkisi ifade edildi.

Merkez Yürütme Kurulu toplantısına ilişkin HDP genel merkezinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ne yazık ki, hepimizi derinden, yürekten sarsan, acı kayıplara neden olan çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün tırmandığı bir süreci yaşıyoruz. Bir an önce çatışmaları ve kayıpları durduracak çözüm politikalarının devreye konulması gerekirken, ülkeyi yönetme sorumluluğuyla karşı karşıya bulunanlar kaosu daha da derinleştirecek çatışmacı siyasette ısrar ediyor. Geçici statüdeki başbakanın görevi, bu çatışmaları ve ölümleri durduracak bir süreci bir an önce acilen başlatmaktır. Parlamentonun görevi tatile çıkmak değil çözüm üretmektir. AKP, parlamentonun işlemesini engelleyerek, çatışmalı süreci derinleştirmektedir.

Çözüm süreci bizzat devleti ve ülkeyi yönetenler tarafından durdurulmuş durumdadır. Her gün can kayıpları yaşanırken, devreye girerek çözüm bulması gereken parlamentoyu AKP ve MHP elbirliğiyle tatile çıkarmıştır. Üstelik Meclis’te AKP ve MHP oylarıyla Suruç katliamının araştırılması için komisyon önerisi reddedilmiş, eller IŞİD vahşetinin üstünün örtülmesi için kaldırılmıştır. Geçici Başbakan ise çatışmaları, ölümleri bir kenara bırakmış, gece gündüz HDP’ye saldırıyor, hakaret ve tehdit yağdırıyor, hedef gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı makamını temsil etmesi gereken kişi Çin’den HDP’ye saldırıyor, Eş Genel Başkanımıza yönelik en ağır hakaretleri yapıyor. Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı HDP’den hesap sormaya çalışıyor, bedel ödetmekle tehdit ediyor.

‘SİZ HESAP SORMA KONUMUNDA DEĞİL, HESAP VERME ZORUNDASINIZ’

HDP’den hesap soracağını söyleyenlere hatırlatıyoruz: Siz hesap sorma konumunda değil, hesap verme durumunda ve zorunda olanlarsınız. 7 Haziran seçimlerinin intikamını HDP’den almak ve kendilerine yine tek parti iktidarının yolunu açmak için bu çatışmalı ortamı başlatan, düğmeye basan zihniyet tüm bu yaptıklarının hesabını vermek zorundadır.

‘SARAYDAKİNE BAŞKANLIK YOLU AÇILMADI DİYE TÜM ÜLKE KAOSA SÜRÜKLENİYOR’

Dün Yalçın Akdoğan çıkıp, ‘Oyları HDP aldı, bizden de çözüm bekleniyor’ diyerek, çözüm sürecini neden bitirdiklerini açıkça itiraf ederken, Eş Genel Başkanımızın grup toplantısında söylediklerini de doğrulamıştır. “Madem bize başkanlık yolunu kapattınız, bunun sonucuna da katlanırsınız” diyerek bedel ödetilmeye çalışıldığını itiraf etmiştir. Tüm Türkiye kamuoyu bu gerçeği görmelidir. AKP tek başına iktidar olamadı, Saray’dakine başkanlık yolu açılmadı diye tüm ülke kaosa sürükleniyor.

‘YAPILMASI GEREKEN BARIŞÇIL ÇÖZÜM YOLLARINI YENİDEN DEVREYE KOYMAK’

Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm sürecinin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır. Bir kez daha ülkeyi yönetenleri sorumluluğa çağırıyoruz. HDP, üzerine düşen olumlu rolü her zaman olduğu gibi oynamaya hazırdır. Biz çatışmaların durdurulması için çabalarımızı yoğun bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Size savaş yaptırtmayacağız.

‘GEÇİCİ BAŞBAKAN YA TUTUMUNDA VAZGEÇMELİ YA GÖREVİ BIRAKMALI’

Çatışmalı ortamı sonlandıracak, can kayıplarını önleyecek barışçıl politikalar hayata geçirilmeli ve çözüm üretmeyen geçici başbakan ya bu tutumundan bir an önce vazgeçmeli ya da görevi bırakmalıdır.hd

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.