Header Ads

HDP dokunulmazlıkların kaldırılması için TBMM'ye başvurdu


ajt

HDP'li 80 milletvekilinin imzasını taşıyan ve bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebini içeren dilekçe Meclis Başkanlığına verildi.

Dilekçelerin verilmesi öncesinde HDP'li Pervin Buldan ve İdris Baluken, bir basın toplantısı düzenledi. Buldan, "HDP’yi siyasi linç kampanyasının hedefi haline getirenlere çağrı yapıyoruz. Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Bedel ödeyen, ama boyun eğmeyen, diz çökmeyen onurlu bir direniş mücadelesinin içerisinden geliyoruz" dedi.

Buldan, "Tüm parlamentoya da çağrı yapıyoruz. Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptığının hesabını versin. HDP’ye saldırmayı marifet sayan AKP ve MHP’ye çağrı yapıyoruz. Buyurun cesaretiniz, yüreğiniz, samimiyetiniz varsa tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dâhil herkesin dosyası açılsın." ifadelerini kullandı.
Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da çağrı yaparak dokunulmazlığının kaldırılması yönünde girişimde bulunmasını istedi.

Dokunulmazlık tartışmalarıyla ilgili olarak, Erdoğan dün yaptığı açıklamada, parti kapatılmasına karşı olduğunu söylemiş, bireylerin cezalandırılmasının doğru olduğunu belirterek Parlamento'yu HDP'li vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması için hareket geçmeye çağırmıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş da bu açıklamadan birkaç saat sonra konuşmuş, 80 milletvekiliyle dokunulmazlıklarının kaldırılması için dilekçe vereceklerini söylemişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.